Polscy juniorzy w pogoni za tytułem mistrza Świata (zapowiedź 2. rundy IMŚJ w Krośnie)

Fot. Patryk Kowalski

W sobotę (24.09) w Krośnie, juniorzy będą kontynuować walkę o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Będzie to druga z trzech rund zmagań. Również tym razem wśród faworytów stawiani są Polacy, w tym jadący z dziką kartą Matusz Cierniak, oraz lider klasyfikacji – Mads Hansen.

W Krośnie polscy juniorzy na pewno zrobią wszystko, aby odrobić stratę do Madsa Hansena, który wygrał pierwszą rundę IMŚJ rozegraną w niemieckim Stralsund. Ostatnio niemal nieomylny był Jakub Miśkowiak, który przegrał tylko raz, właśnie bieg finałowy z Duńczykiem. W związku z tym, że punktacja do klasyfikacji ogólnej jest tożsama z tą z FIM Speedway Grand Prix, Polak znajduje się obecnie na drugim miejscu. Tak, jak i podczas inauguracyjnej rundy, tak również teraz jest jednak stawiany wśród faworytów. Również Wiktor Lampart pokazał się w pierwszej rundzie z jak najlepszej strony. Pokrzyżować plany może mu wyłącznie fakt, że podczas ostatniego finału DMPJ w Częstochowie zaliczył groźny upadek, którego skutki odczuwał jeszcze podczas czwartkowego, finałowego meczu PGE Ekstraligi w Lublinie.

Trzeci z Polaków, Mateusz Świdnicki, również nie pozostaje bez szans, chociaż w pierwszej rundzie spisał się nieco gorzej. Z dziką kartą w zawodach w Krośnie pojedzie wielki nieobecny cyklu – Mateusz Cierniak. Ma on wielkie szanse na powtórzenie, jeśli nie poprawę wyniku, jadącego z tą nominacją w Stralsund – Noricka Bloedorna. Niemiec zajął ostatecznie czwarte miejsce i przez całe zawody spisywał się solidnie.

Dwóch stałych uczestników IMŚJ jeździ na co dzień w drużynie, Cellfast Wilki Krosno. Pierwszy z nich to Ukrainiec – Marko Levishyn. Junior wzmocnił zespół pod koniec lipca. Drugim z nich jest Czech, Jan Kvech, który podczas pierwszej rundy IMŚJ doznał kontuzji. Zarówno jego, jak i Levishyna zabrakło jednak w meczach rundy play- off eWinner 1. Ligi Żużlowej, rozgranych w Gdańsku i Krośnie.

Z bardzo dobrej strony, podczas finału Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Bydgoszczy, pokazał się Łotysz, Francis Gusts. Zajmuje on aktualnie piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej IMŚJ. Można więc oczekiwać, że również on czuje pewien niedosyt w rywalizacji o tytuł najlepszego juniora na świecie i będzie groźnym rywalem.

Początek zawodów o godz. 19:00. Transmisja LIVE na antenie Eurosport 2.

Lista startowa 2. finału IMŚJ:

1. Mateusz Świdnicki (Polska)
2. Mark Karion (MFR)
3. Jonas Seifert-Salk (Dania)
4. Mateusz Cierniak (Polska)
5. Wiktor Lampart (Polska)

6. Marko Levishyn (Ukraina)
7. Francis Gusts (Łotwa)
8. Jan Kvech (Czechy)
9. Lukas Baumann (Niemcy)
10. Ernest Matjusonoks (Łotwa)
11. Alexander Woentin (Szwecja)
12. Jakub Miśkowiak (Polska)
13. Matthew Gilmore (Australia)
14. Steven Goret (Francja)
15. Daniils Kolodinskis (Łotwa)
16. Mads Hansen (Dania)
17. Michał Curzytek (Polska)
18. Dawid Rempała (Polska)

 

 

Alicja Labrenc