Esbjerg gospodarzem Speedway of Nations 2022

Fot. Marcin Karczewski

W dniach 27-30 lipca w duńskim Esbjergu zostaną rozegrane 2 rundy półfinałowe oraz jednodniowy finał Speedway of Nations. Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów zostaną rozegrane pod nazwą Speedway of Nations 2 w piątek, 29 lipca.

Po raz pierwszy wszystkie rundy Speedway of Nations odbędą się w ciągu 4 dni na jednym torze na Granly Speedway Arena w duńskim Esbjergu, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa drużyna Esbjerg Vikings. Tak jak w poprzednich latach reprezentacja gospodarzy uzyskała automatyczny awans do finału, który odbędzie się 30 lipca. O pozostałe 6 miejsc powalczy 14 nacji w dwóch półfinałach zaplanowanych na 27 i 28 lipca.

W pierwszym z nich zobaczymy reprezentantów Polski, którzy wystartują z numerami 3-4, a rezerwowy z 16. Rywalami podopiecznych Rafała Dobruckiego w Esbjerg będą: Amerykanie, Australijczycy, którzy wydają się być najgroźniejszym przeciwnikiem w walce o zwycięstwo w tym turnieju, Finowie, Łotysze, Niemcy i Ukraińcy. W drugim półfinale wystartują obrońcy trofeum, Brytyjczycy, którym przyjdzie się zmierzyć z: Czechami, Francuzami, Słowakami, Słoweńcami, Szwedami i Włochami.

Awans do finału wywalczą po 3 najlepsze nacje z każdego z półfinałów. Nowością względem poprzednich edycji SoN będzie jednodniowy finał, a nie dwudniowy jak to miało miejsce wcześniej. W składzie każdej z reprezentacji znajdzie się 3 seniorów. Nie będzie już konieczności wystawiania zawodnika do lat 21, ponieważ Ci będą rywalizować Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów, które w tym roku zostaną rozegrane pod nazwą Speedway of Nations 2 w piątek, 29 lipca.

Obsada półfinałów Speedway of Nations:
1. półfinał (27 lipca)
A: Niemcy
B: Polska
C: USA
D: Łotwa
E: Finlandia
F: Australia
G: Ukraina

2. półfinał (28 lipca)
A: Czechy
B: Wielka Brytania
C: Francja
D: Szwecja
E: Włochy
F: Słowacja
G: Słowenia

Obsada Speedway of Nations 2 (DMŚJ):
Finał (29 lipca)
A: Australia
B: Łotwa
C: Polska
D: Wielka Brytania
E: Dania
F: Czechy
G: Szwecja