Trzecie pole najskuteczniejsze na PGE Narodowym

Fot. Wojciech Tarchalski

Na PGE Narodowym najlepiej startować z pola C (trzeciego). Tak wynika ze statystyk w minionych edycjach zawodów rozgrywanych w stolicy.

IMŚ na PGE Narodowym gościły pięciokrotnie (w latach 2015-2019). Pierwsze zawody na PGE Narodowym miały miejsce 18 kwietnia 2015. Grand Prix w Warszawie było oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z cyklem. Zwycięzcą został Słoweniec, Matej Zagar, który na swoim koncie zgromadził 8 punktów (3,3,2). Wówczas najskuteczniejszym okazało się najbardziej zewnętrzne pole – D, z którego żużlowcy wygrali 5 biegów. Żużlowcy startujący z „krawężnika” swoje biegi wygrywali 3-krotnie. Po 2 zwycięstwa padły z pól środkowych.

Sytuacja w 2016 roku była odmienna. Bezkonkurencyjne było wtedy pole C. Zawodnicy startujący z tego pola, aż 11 razy przywozili 3 punkty. Po 5 razy pierwsi linię mety przekraczali żużlowcy startujący z pól najbardziej skrajnych. Najsłabsze przed 6 laty było pole B, z którego tylko 2 razy udało się wygrać bieg.

W 2017 roku hierarchia w skuteczności pól nie zmieniła się aczkolwiek liczba wygranych z poszczególnych pól była bardziej zbliżona niż przed rokiem. Najskuteczniejsze pozostało pole C (7 zwycięstw). Z pól A i D znów padła identyczna liczba zwycięstw (tym razem 6). Najsłabszym polem do startów znów okazało się być pole B (4 zwycięstwa).

W 2018 roku zawodnicy startujący z pola C ponownie 7 razy wygrywali swoje bieg. Jednak tym razem nie wystarczyło to, aby uznać je za najskuteczniejsze. Miano takiego zdobyło pole A (8 zwycięstw). Z pola B zanotowano 5 wygranych, natomiast najsłabsze tym razem okazało się pole D (3 zwycięstwa).

W ostatnim rozegranym dotychczas turnieju na PGE Narodowym znów doszło do zmiany w hierarchii skuteczności pól startowych. Najskuteczniejsze tym razem było to, które w poprzednich latach najmniej pomagało żużlowcom, a więc pole B (8 zwycięstw). Zawodnicy startujący z pola A wygrywali 6 razy, z pola C 5 razy, natomiast najmniej zwycięstw odnotowali żużlowcy startujący z pola najbardziej zewnętrznego (4 wygrane).

Biorąc pod uwagę łącznie wszystkie 5 turniejów FIM Speedway Grand Prix, które do tej pory zostały rozegrane na PGE Narodowym w Warszawie najskuteczniejsze okazuje się być pole C, z którego żużlowcy wygrywali 32 razy. Zawodnikom startującym z pola A odnotowano 28 zwycięstw, z pola D 23 wygrane biegi, natomiast najsłabszą statystykę ma pole B, z którego padło 21 wygranych wyścigów.