Polacy najlepsi w finale DMEJ w Łodzi!

Fot. Patryk Kowalski
Fot. Patryk Kowalski

Młodzieżowa reprezentacja Polski po raz 10 zdobyła złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Juniorzy okazali się lepsi od Duńczyków oraz Łotyszy, którzy zmierzyli się o srebro w biegu dodatkowym.

Turniej DMEJ rozpoczął się pewnym zwycięstwem  Szwedów – Alexandra Woentina i Philipa Hellstroem-Baengsa. Szwedzi zostawili za sobą Drew Kempa, który mimo dobrego startu, znalazł się na trzecim miejscu. Pierwszy występ Polaków – Dominika Kubery i Norberta Krakowiaka rozpoczął się ostrzeżeniem dla juniora RM SOLAR Falubazu Zielonej Góry. W powtórce biegu Dominik Kubera pewnie pomknął po trzy punkty, a Norbert Krakowiak powalczył o jedno „oczko”. W drugiej odsłonie Polacy w składzie Dominik Kubera i Jakub Miśkowiak zaprezentowali swoją świetną dyspozycję, nie dając się wyprzedzić Łotyszom.

Zawody nie obyły się bez upadków, któremu uległ w biegu 10. Francis Gusts. Młody Łotysz został wykluczony z powtórki wyścigu, w którym ostatecznie wygrał Ernests Matjusonoks. Ciekawym biegiem był wyścig 13., w którym polscy juniorzy świetnie poradzili sobie z Davidem Pacalajem i już po dwóch okrążeniach Norbert Krakowiak i Jakub Miśkowiak jechali na czołowych pozycjach do końca wyścigu.

W 21. biegu Polacy stoczyli bardzo ciekawą walkę z Duńczykami. Mads Hansen świetnie wystartował, tuż za nim jechał Marcus Birkemose, którego jednak wyprzedzili Jakub Miśkowiak i Dominik Kubera. Ostatecznie finał DMEJ wygrali Polacy, zapisując na swoim koncie 27 punktów, w biegu dodatkowym o srebro zwyciężyli Duńczycy, a na trzecim miejscu podium stanęła reprezentacja Łotwy.

Wyniki:

Polska – 27 pkt
16. Norbert Krakowiak – 8
17. Dominik Kubera – 9
18. Jakub Miśkowiak – 10
27. Mateusz Cierniak – ns

Dania – 21 + 3 pkt
10. Mads Hansen – 11 + 3
11. Jonas Seifert-Salk – 6
12. Marcus Birkemose – 4
25. Matias Nielsen – ns

Łotwa – 21 + 2 pkt
19. Ricards Ansviesulis – 6
20. Francis Gusts – 6
21. Ernests Matjusonoks – 0
28. Olegs Mihailovs – 9 + 2

Szwecja – 20 pkt
1. Alexander Woentin – 9
2. Philip Hellstroem-Baengs – 6
3. Anton Karlsson – 5
22. Jonatan Grahn – 0

Czechy – 17 pkt
13. Jan Kvech – 8
14. Daniel Klima – 3
15. Petr Chlupac – 6
26. Jan Macek – ns

Słowacja – 11 pkt
7. Jakub Valkovic – 6
8. Jan Mihalik – 0
9. David Pacalaj – 5
24. Ratislav Cifersky – 0

Młoda Europa – 8 pkt
4. Denis Fazekas (Węgry) – 1
5. Drew Kemp (Wielka Brytania) – 6
6. Mika Meijer (Holandia) – 1

Tekst: Julia Pożarlik
Zdjęcia: Patryk Kowalski