Podsumowanie zawodów i wydarzeń szkoleniowych w sezonie 2022

21.11.2022 12:09

PPPK 85-125cc, DPE 250cc, PE 125cc, PE 250cc i SE Camp to najważniejsze turnieje i wydarzenia szkoleniowe w sezonie 2022.  Młodzi adepci żużla ścigali się zarówno w zawodach drużynowych, parowych jak i turniejach indywidualnych w czterech kategoriach – 85cc, 125cc, 250cc i 500cc.

Najmłodsi zawodnicy udział wzięli w Pucharze Polski Par Klubowych w klasie 85-125cc. Finał rozgrywany był w Rędzinach. Zawody wygrali miniżużlowcy JUST FUN GUKS Speedway Wawrów. Drugie miejsce zajęli zawodnicy BTŻ POLONIA Bydgoszcz, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci UKS SPEEDWAY Rędziny. Nieco starszym zawodnikom przyszło rywalizować w Drużynowym Pucharze Ekstraligi 250cc, który zwycięsko zakończył się dla zielona-energia.com WŁÓKNIARZA Częstochowa, na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy UNII Leszno, a na najniższym stopniu podium stanęli adepci drużyny gorzowskiej. Tegoroczna edycja DPE 250cc liczyła 8 rund, w których udział wzięło 21 zawodników odjeżdżając w sumie 161 biegów.

W sezonie 2022 po raz pierwszy zorganizowano rozgrywki U24 Ekstraligi, do której drużynę złożoną z zawodników do lat 24 musiał zgłosić każdy klub PGE Ekstraligi W pierwszym sezonie U24 Ekstraligi najlepsi okazali się żużlowcy ARGED MALESA Ostrów Wlkp., którzy w finale pokonali AGROMIX POLCOPPER UNIĘ Leszno.

Poza rozgrywkami drużynowymi młodzi adepci rywalizowali również w turniejach Indywidualnych. W 8 rundach Pucharu Ekstraligi 125cc 2022 wystartowało 35 uczestników, którzy odjechali łącznie 156 biegów. W całym cyklu triumfował Filip Bęczkowski przed Kewinem Nyczem i Jakubem Plutowskim. Nieco starsi żużlowcy rywalizowali w Pucharze Ekstraligi 250cc, który również złożony był z 8 turniejów. Udział w tych rozgrywkach wzięło 22 zawodników, którzy odjechali łącznie 160 biegów. Najlepszy w całym cyklu okazał się Szymon Ludwiczak, który wyprzedził Kevina Małkiewicza i Marcela Juskowiaka.

W 2022 roku po raz pierwszy PGE Ekstraliga razem z PZM i FIM zorganizowała Speedway Ekstraliga Camp, który odbył się w dniach 18-22 lipca na Motoarenie w Toruniu. Do Torunia przyjechało 72 zawodników z 17 krajów na 4 kontynentach. Uczestnicy podczas 2 dniowych zawodów (kwalifikacje oraz turnieje finałowe) przejechali łącznie 114 km. Najmłodsi adepci rywalizowali na minitorze w kategorii 125cc. W zawodach triumfował Maksymilian Pawełczak, drugie miejsce zajął Paweł Wyczyszczok, a trzeci był Niek Meijerink z Holandii. W kategorii 250cc najlepszy był Duńczyk, Mikkel Andersen, którzy wyprzedził Szymona Ludwiczaka i Vojtěcha Šachla z Czech. Najstarsi zawodnicy rywalizowali w klasie 500cc. Turniej wygrał reprezentujący na co dzień miejscowy FOR NATURE SOLUTIONS APATOR Toruń, Mateusz Affelt, drugi był Antoni Mencel, a na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec, Anze Grmek.