Po medal, po złoto. Polacy walczą o kolejne zwycięstwo w DMŚJ [Zapowiedź]

Fot. Patryk Kowalski

17. finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów za pasem! O godz. 19:00 (LIVE w TVP Sport) na stadionie w Bydgoszczy rozpoczną się zmagania o tytuł najlepszej drużyny wśród juniorów. W ubiegłym roku ze złotym medalem rywalizację zakończyli Polacy. W tym roku zawody odbędą się w formule znanej ze Speedway of Nations, z 3 zawodnikami w drużynie, jednak jednym dniem rywalizacji.

Kto jest faworytem Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów?

Polskę reprezentować będą mistrz, wicemistrz oraz czwarty najlepszy zawodnik Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, które odbyły się w środę 8 września w Częstochowie – Jakub Miśkowiak, Wiktor Lampart oraz Mateusz Cierniak. Polski zespół ma więc wyjątkowo doświadczonych zawodników na tym poziomie, a Miśkowiak i Lampart nalezą do 20. najlepszych żużlowców PGE Ekstraligi w sezonie 2021.

Wydaje się, że głównym rywalem naszej utalentowanej młodzieży będą Duńczycy i Łotysze. W składzie pierwszych znajdują się lider klasyfikacji Indywidualnych Mistrzostw Świata, Mads Hansen, oraz Tim Soerensen i Marcus Birkemose. Łotysze mogą liczyć natomiast na żużlowców Optibet Lokomitivu Daugavpils – Francisa Gustsa, Ricardsa Ansvesulisa oraz Danila Kolodniskiego.

Kto jeszcze wystąpi w Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów?

Na bydgoskim torze zaprezentują się również reprezentacje Czech, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Australii. Wśród żużlowców tych reprezentacji jest kilka nazwisk, które kibice mogą kojarzyć z polskich torów i powinny również spoglądać z zaciekawieniem.

W ekipie Czech wystąpi m.in. Petr Chlupac, rezerwowy EWINNER APATORA Toruń w obecnych rozgrywkach PGE Ekstraligi. Wielka Brytania może liczyć na Drew Kempa czy Leona Flinta, którzy w tym roku pojawili się w barwach odpowiednio Zdunek Wybrzeża Gdańsk oraz ROW-u Rybnik. Szwecje reprezentować będą Phillip Hellstroem-Baengs (AFORTI Start Gneizno) oraz Alexander Woentin (Unia Tarnów). Australia to natomiast żużlowcy Metalika Recycling Kolejarza Rawicz – Keynan Rew i Matthew Gilmore oraz Brayden McGuiness, związany z Polonią Bydgoszcz.

Dotychczas Polska reprezentacja aż 13 razy sięgała po złoty medal tej imprezy. Wszyscy trzymamy kciuki, aby o godz. 19:00 biało-czerwoni rozpoczęli pogoń po kolejny, czternasty już złoty medal.

Lista startowa Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów:

Łotwa:

1. Francis Gusts
2. Ricards Ansviesulis
15. Danil Kolodinski

Dania:

3. Mads Hansen
4. Tim Soerensen
16. Marcus Birkemose

Czechy:

5. Daniel Klima
6. Jan Macek
17. Petr Chlupac

Polska:

7. Jakub Miśkowiak
8. Wiktor Lampart
18. Mateusz Cierniak

Wielka Brytania:

9. Tom Brennan
10. Drew Kemp
19. Leon Flint

Szwecja:

11. Phillip Hellstroem-Baengs
12. Alexander Woentin
20. Jonathan Grahn

Australia:

13. Matthew Gilmore
14. Keynan Rew
21. Brayden McGuinness

 

Błażej Kowol