Plany żużlowej reprezentacji na sezon 2020

Fot. Michał Szmyd
Fot. Michał Szmyd

FIM Speedway of Nations, Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów i Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów – to cele kadry narodowej na tegoroczny sezon żużlowy. 5 sierpnia na MotoArenie w Toruniu odbyła się konferencja, połączona z treningiem zawodników, m.in. Bartosza Zmarzlika czy Janusza Kołodzieja.

Dla seniorów najważniejszym cele będzie finał SoN, który zaplanowany jest na 24 i 25 października. Polacy zmierzą się z Rosją, Australią, Danią, Szwecją, Wielką Brytanią oraz Czechami, którzy zajęli miejsce Niemców. – Jesteśmy w Toruniu na takim mini zgrupowaniu, miałem okazję tutaj startować podczas Mistrzostw Europy, w lidze też już kilka meczów odjechałem, więc mam nadzieję, że ten rok będzie dla mnie równie dobry, co ostatni. Wiadomo, że w tym sezonie jest mało ścigania, nie ma za dużo zawodów, dlatego każda okazja do wyjechania na tor jest niczym złapanie dodatkowego tlenu. Cieszę się, że mogę tu być z całą reprezentacją – powiedział Indywidualny Mistrz Świata, Bartosz Zmarzlik.

Od kilku dobrych lat wszystko w polskiej reprezentacji idzie w bardzo dobrą stronę. Mamy profesjonalną kadrę, profesjonalne zgrupowanie, świetne zaplecze marketingowe i medialne, dlatego każdy kolejny sezon pracy z tymi zawodnikami jest dla mnie wielką przyjemnością – dodał trener kadry, Marek Cieślak.

Kadra młodzieżowa z kolei będzie miała przed sobą dwa cele na ten sezon. Najpierw 29 sierpnia w Łodzi Polacy powalczą o tytuł Drużynowych Mistrzów Europy Juniorów, natomiast tydzień później (5 września) będą rywalizować o 8. z rzędu złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Na konferencji wspomniano także o zbliżającym się finale Grand Prix Challenge. – Trzymamy mocno kciuki za Krzysztofa Kasprzaka, który powalczy o awans do Indywidualnych Mistrzostw Świata, trzymamy kciuki za reprezentację juniorów, która powalczy o kolejny medal w rozgrywkach drużynowych. Później oczywiście mocno będziemy dopingować Polaków w cyklu Grand Prix, by na koniec miejmy nadzieję, usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego w Pardubicach, podczas jednodniowego turnieju o indywidualne mistrzostwo świata juniorów. Planujemy także rozegrać mecz towarzyski na koniec sezonu – w tej chwili jest on wpisany na 18 października i tego się trzymamy. Mamy głęboką nadzieję, że do października sytuacja się mocno poprawi i będziemy mogli oglądać jeszcze na torze całą reprezentację – zakończył Piotr Szymański.