Piotr Pawlicki zgarnął całą pulę w Guestrow (2. finał SEC)

Fot. Marcin Karczewski

Drugi finał tegorocznych Indywidualnych Mistrzostw Europy odbył się w niemieckim Guestrow. Zawody przysporzyły wiele emocji w szczególności w drugiej fazie zawodów. Piotr Pawlicki obronił pozycję lidera klasyfikacji generalnej, zwyciężając z dorobkiem 14 pkt.

Zawody w Guestrow rozpoczęły się podobnie jak zakończyła się 1. runda w Bydgoszczy.  W pierwszym wyścigu drugiego finału SEC spotkała się bowiem trójka finalistów bydgoskiej rundy: Leon Madsen, Mikkel Michelsen oraz lider cyklu Piotr Pawlicki. Najlepiej w pierwszej odsłonie spisał się Piotr Pawlicki, który szybko wysunął się na czoło stawki i przywiózł za plecami Duńczyków oraz zamykającego stawkę Vaclava Milika. Pierwsza seria to popis zawodników, jadących w białym kasku. Piotr Pawlicki, Bartosz Smektała oraz Robert Lambert, startując właśnie z tego pola, pewnie wygrywali swoje biegi. W czwartym wyścigu wyłamał się z tej prawidłowości Daniel Bewley, którego na dojeździe do pierwszego łuku założył Siergey Logachev, dowożąc trzy punkty do linii mety.

Dobrodziejstwa trzeciego pola zniknęły wraz z przyjściem drugiej serii startów. Z trzeciego pola udało się wygrać jedynie Vaclavovi Milikowi, który w 6. biegu przywiózł pewnie. Z biegu 7., w którym w powtórce wygrał Patryk Dudek, wykluczony za dotknięcie taśmy został Piotr Pawlicki, a w biegu kończącym serię pewnie „trójkę” zapisał na swoim koncie Daniel Bewley, wyprzedzając zwycięzcę z Bydgoszczy Leona Madsena.  W drugiej serii nadal walki na torze w Güstrow było jak na lekarstwo, zawodnicy po wyjściu spod taśmy kurczowo trzymali się jedynej słusznej ścieżki, tuż przy krawężniku.

Trzecia seria rozpoczęła się rewelacyjnie dla polskich zawodników. W biegu 9. Patryk Dudek oraz Bartosz Smektała poradzili sobie z Mikkelem Michelsen i Danielem Bewley’em. W 11.wyścigu w końcu na torze mieliśmy trochę walki na dystansie. Co prawda Piotr Pawlicki niezagrożony wygrał tę rywalizację, ale o drugą pozycję trwała walka do samej linii mety, z której zwycięsko wyszedł ku uciesze miejscowej publiczności Kai Huckenbeck. Serię zakończył zwycięstwem Jacob Thorssell, który wystrzelił z czwartego pola, najlepszego w tej fazie zawodów.

W kolejnej serii startów nadal najkorzystniejsze było czwarte pole startowe. Spod taśmy, z tego właśnie pola zgodnie wygrywali: Mikkel Michelsen, Patryk Dudek oraz Timo Lahti. W ostatniej gonitwie tej serii, pierwsze zwycięstwo tego wieczora odniósł Leon Madsen, a drugą pozycję dzielnie obronił bardzo dobrze spisujący się w Güstrow Bartosz Smektała, który przed ostatnią serią miał w dorobku 9 punktów i zajmował wysokie, trzecie miejsce.

Ostatnią serię startów fazy zasadniczej bojowo rozpoczął Kai Huckenbeck, który po rewelacyjnej akcji wyprzedził Mikkela Michelsena, jednak na ogranie prowadzącego Andzejsa Lebedevs’a zabrakło miejscowemu bohaterowi dystansu. W biegu 19. Piotr Pawlicki zapewnił sobie bezpośredni awans do finału. Szansę na bezpośredni występ w finałowej rozgrywce wieczoru wykorzystał Patryk Dudek, który przyjechał w 20. biegu na trzeciej pozycji i wyprzedził w klasyfikacji innego z Polaków Bartosza Smektałę. Leon Madsen, wygrywając w ostatnim biegu fazy zasadniczej, „rzutem na taśmę” uzupełnił skład biegu barażowego.

Bieg barażowy to popis Leona Madsena. Duńczyk na wyjściu z pierwszego łuku co prawda był ostatni, jednak po niesamowitej szarży po szerokiej przez cztery okrążenia, ostatecznie zameldował się na mecie na pierwszej pozycji i wraz z Bartoszem Smektałą awansował do wielkiego finału 2. rundy Indywidualnych Mistrzostw Europy w Guestrow.

Finałowa rozgrywka od początku do końca należała do Piotra Pawlickiego, który pewnie zwyciężył przed Leonem Madsenem, Patrykiem Dudkiem oraz Bartoszem Smektałą i umocnił się na fotelu lidera klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Europy 2021.

Punktacja Indywidualnych Mistrzostw Europy w Guestrow:

 1. Piotr Pawlicki – 14
 2. Leon Madsen – 11
 3. Patryk Dudek – 12
 4. Bartosz Smektała – 11
 5. Mikkel Michelsen – 10
 6. Daniel Bewley – 9
 7. Jacob Thorssell – 9
 8. Kai Huckenbeck – 9
 9. Vaclav Milik – 8
 10. Siergey Logachev – 7
 11. Timo Lahti – 6
 12. Andzejs Lebedevs – 6
 13. Robert Lambert – 5
 14. Patrick Hansen – 5
 15. Ben Ernst -3
 16. Lukas Baumann – 1
 17. Mario Niedermeier – 0

Rafał Borek