Piotr Pawlicki mistrzem Polski

Piotr Pawlicki wygrał finał Indywidualnych Mistrzostw Polski, który rozegrano w Lesznie. Na drugim stopniu podium stanął Maciej Janowski, a na trzecim Janusz Kołodziej. Z finału wykluczony został Bartosz Zmarzlik.

W pierwszym podejściu do finału Bartosz Zmarzlik spóźnił start, a następnie doszło do upadku Piotra Pawlickiego na pierwszym łuku po jego ataku. Sędzia uznał, że winnym przerwania wyścigu był zawodnik CASH BROKER Stali Gorzów i wykluczył go z powtórki. W powtórce bezdyskusyjnie wygrał Pawlicki, a do samej mety o drugą lokatę walczyli Janowski i Kołodziej.

Bartosz Zmarzlik i Janusz Kołodziej bezpośrednio awansowali do wyścigu finałowego. W barażu o dwa miejsca rywalizowali Maciej Janowski, Bartosz Smektała, Piotr Protasiewicz i Piotr Pawlicki.

Finał rozpoczął się od mocnego uderzenia i starcia stałych uczestników cyklu Grand Prix – Bartosza Zmarzlika, Macieja Janowskiego i Patryka Dudka. Trzy punkty padły łupem Dudka, który przez cztery okrążenia odpierał ataki Zmarzlika. W 2. biegu po trzy punkty popędził Piotr Pawlicki, a o drugie miejsce zwycięski bój z Kołodziejem stoczył Zbigniew Suchecki. Pierwsza seria startów zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem Piotra Protasiewicza.

W 6. biegu kolejny nieudany występ zanotował Janowski, któremu po starcie zdefektował motocykl. Bieg ten zakończył się wygraną Kołodzieja, a na dystansie Norbert Kościuch uporał się z Adrianem Miedzińskim. W 7. gonitwie ponownie wygrywa Piotr Pawlicki, który sprytnym atakiem przy krawężniku wyszedł na pierwsze miejsce. Niespodziewanie ten bieg bez punktów zakończył Dudek.

Trzecia seria startów rozpoczęła się od wygranej Kołodzieja, który do końca biegu był atakowany przez Zmarzlika. Ten z kolei przez dwa okrążenia nie mógł znaleźć sposobu na Marcina Nowaka. Biegi 10. i 11. to pierwsze zwycięstwa biegowe odpowiednio Janowskiego i obrońcy tytułu mistrzowskiego Szymona Woźniaka. Trzecią serie zakończył kapitalny pojedynek Pi. Pawlickiego z Mateuszem Szczepaniakiem, którzy ostro, ale fair play walczyli o dwa punkty. Ostatecznie górą był reprezentant ROW-u Rybnik.

Biegi 13-16 to wygrane Zmarzlika, Janowskiego, Dudka i Protasiewicza. Przed ostatnią serią startów po 10 punktów mieli na koncie Zmarzlik i Protasiewicz. Po 9 oczek uzbierali Kołodziej i Pi. Pawlicki. Walka o miejsce w pierwszej szóstce wkraczała w decydującą fazę.

W 17. biegu wygrał Zmarzlik i jako zwycięzca rundy zasadniczej zapewnił sobie miejsce w wielkim finale. W kolejnym biegu wygrywając po raz trzeci miejsce w biegu barażowym wywalczył Janowski. Bieg 19. to wygrana Kołodzieja i dzięki większej ilości pierwszych miejsc kosztem Protasiewicza – on zajął miejsce w finale. Na zakończenie rundy zasadniczej kibice oglądali pasjonującą walkę o zwycięstwo między Smektałą a Miedzińskim. O błysk szprychy lepszy okazał się młodzieżowiec FOGO Unii.

W biegu barażowym o finał wystąpili Protasiewicz, Pi. Pawlicki, Janowski i Smektała. Po ciekawym wyścigu awans do wielkiego finału zapewnili sobie Pawlicki i Janowski.

Wielki finał miał dwa podejścia, gdyż w pierwszej odsłonie po spóźnionym starcie Bartosz Zmarzlik potrącił Piotra Pawlickiego, który upadł. Decyzją sędziego z powtórki został wykluczony gorzowianin. W powtórzonym biegu finałowym kapitalnym startem popisał się Pawlicki i do końca wyścigu nie zagrożony pomknął po pierwszy w karierze tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Za jego plecami toczyła się zażarta walka o drugie miejsce. Srebrny medal trafił ostatecznie w ręce Macieja Janowskiego, a brązowy krążek do Janusza Kołodzieja.

Wyniki – Finał IMP – Leszno 2018
1. PIOTR PAWLICKI – FOGO Unia Leszno 14+3
2. Maciej Janowski – BETARD Sparta Wrocław 11+2
3. Janusz Kołodziej – FOGO Unia Leszno 13
4. Bartosz Zmarzlik – CASH BROKER Stal Gorzów 13
5. Bartosz Smektała – FOGO Unia Leszno 10+1
6. Piotr Protasiewicz – FALUBAZ Zielona Góra 12+0
7. Patryk Dudek – FALUBAZ Zielona Góra 8
8. Mateusz Szczepaniak – ROW Rybnik 8
9. Norbert Kościuch – Orzeł Łódź 7
10. Adrian Miedziński – forBET Włókniarz Częstochowa 7
11. Przemysław Pawlicki – MRGARDEN GKM Grudziądz 6
12. Szymon Woźniak – CASH BROKER Stal Gorzów 4
13. Zbigniew Suchecki – MDM Komputery TŻ Ostrovia Ostrów 4
14. Kacper Woryna – ROW Rybnik 4
15. Daniel Kaczmarek – GET WELL Toruń 2
16. Marcin Nowak – Car Gwarant Start Gniezno 2
17. Tomasz Jędrzejak – Stal Rzeszów 1

Marcin Glapiak
Fot. Zuzanna Kloskowska