Piłkarskie emocje w szczytnym celu (relacja z charytatywnego turnieju #GramyDlaTomka)

Fot. Łukasz Trzeszczkowski
Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Żużlowcy, dziennikarze, gwiazdy piłki ręcznej i gwiazdy sportu wzięły udział w charytatywnym wydarzeniu „Gramy dla Tomka”, który odbył się w hali sportowo-widowiskowej „Łuczniczka” w Bydgoszczy (16 grudnia). Turniej piłkarski wygrała drużyna Handball Legends, złożona z gwiazd piłki ręcznej. Drugie miejsce zdobył zespół GET WELL Toruń, a trzecie bydgoscy mechanicy, w której zagrali organizatorzy wydarzenia – Rafał Lewicki, Janusz Borzeszkowski i Wojciech Malak.

W imprezie udział wzięły obecne, jak i byłe gwiazdy polskiego żużla: Bartosz Zmarzlik, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Piotr Protasiewicz, Janusz Kołodziej, Bartosz Smektała, Krzysztof Buczkowski, Andrzej Huszcza, Sławomir Drabik, Roman Jankowski, Zenon Kasprzak, Jacek Gomólski, Wojciech Żabiałowicz, Stanisław Chomski i Marek Kępa. Widzowie zobaczyli także gwiazdy innych sportów, m.in. Anitę Włodarczyk, Magdalenę Fularczyk – Kozłowską, Sławomira Szmala, Artura Siódmiaka, Grzegorza Tkaczyka, Damiana Wleklaka. Wszyscy goście w wolnej chwili rozdawali autografy i robili sobie zdjęcia z kibicami, którzy zebrali się w bydgoskiej „Łuczniczce”.

Od pierwszego gwizdka zespoły dzielnie walczyły o jak najlepszy rezultat. Widzowie obejrzeli sporo emocjonujących spotkań i zaskakujących rozstrzygnięć. Ostatecznie do półfinałów awansowały zespoły Handball Legends, bydgoskich mechaników, GET WELL Toruń i Falubazu Zielona Góra.

W czasie dłuższej przerwy pomiędzy spotkaniami, na parkiecie zjawił się Tomasz Gollob, którego wszyscy gorąco przywitali oklaskami. Legendarny żużlowiec powiedział także parę słów do wszystkich zebranych gości i kibiców. – Sport na świecie to jedna wielka rodzina. Dowiedziałem się jak wielu mam przyjaciół. Wielką rzeczą jest to, że spotkaliśmy się wszyscy ponad podziałami. Jesteście wielkimi sportowcami i będziecie mistrzami świata. Życzę Wam tego. Moja kontuzja jest trudna. To, że wstałem z łóżka przez ten czas jest dla mnie sukcesem. Bardzo wszystkim dziękuję. Jesteśmy jedną rodziną i niech tak zostanie. Jeśli komuś się coś stanie, będziemy sobie pomagać. To jest pierwszy bieg, zobaczymy kiedy się skończy. Chcę go wygrać dla Was – powiedział Gollob, który poinformował także, że pojawiła się opcja wylotu do Szwajcarii na dalsze leczenie.

Oprócz mistrza Świata z 2010 roku wypowiadali się zaproszeni goście. – Dla nas to szczególny dzień. My, sportowcy będziemy Ciebie wspierać. Jako sportowiec miałeś cele, osiągnąłeś je mimo trudności. Powiedziałeś, że będziesz mistrzem świata i wiem, że będziesz – mówiła Anita Włodarczyk.

Na każdym zgrupowaniu reprezentacji oglądaliśmy żużel. Cieszę się, że możemy wspierać Tomka. Wierzę, że wiara góry przenosi – zaznaczył Sławomir Szmal. Radości z udziału w wydarzeniu i wzruszenia nie ukrywał Piotr Protasiewicz. – Jestem zbudowany tą imprezą. Cieszę się, że brać żużlowa potrafiła się zjednoczyć. Byłem największym szczęściarzem, bo z Tomkiem i Jackiem napisaliśmy złotą historię Polonii Bydgoszcz i nikt tego nie zmieni. Cieszę się, że jeździłem z Tobą – zakończył kapitan zielonogórskiego zespołu.

Po przywitaniu Tomasza Golloba na arenie zmagań oraz dokończeniu spotkań grupowych, przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcia. W wielkim finale spotkały się drużyny gwiazd piłki ręcznej oraz GET WELL Toruń. Z kolei o trzecie miejsce walczyli bydgoscy mechanicy i Falubaz Zielona Góra. Ostatecznie Handball Legends pokonali toruński zespół 2:0 i to oni wygrali cały turniej. Na najniższym stopniu podium stanęli mechanicy z Bydgoszczy, którzy wywalczyli je dopiero po rzutach karnych.

Oprócz spotkań na parkiecie w bydgoskiej „Łuczniczce”, można było obejrzeć osprzęt Tomasza Golloba z czasów jego startów na torze oraz przedmioty wystawione na charytatywną aukcję, prowadzoną na stronie charytatywni.allegro.pl. Zysk z wydarzenia oraz licytacji zostanie przeznaczony na dalsze leczenie i rehabilitację legendarnego żużlowca.

Turniej #GramyDlaTomka – wyniki:

  1. Handball Legends
  2. GET WELL Toruń
  3. Bydgoscy mechanicy
  4. Falubaz Zielona Góra