PGE IMME – sportowe emocje i szansa na…uratowanie ludzkiego życia

14 sierpnia z pewnością będzie wielkim sportowym świętem dla wszystkich miłośników żużla – na gdańskim Stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, w ramach PGE IMME spotkają się najlepsi zawodnicy z wiodących polskich klubów. Podczas zawodów, zarówno żużlowcy jak i kibice będą mogli zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS i być może uratować w przyszłości życie pacjenta chorego na nowotwór krwi.

Podczas kolejnej edycji zawodów organizowanych od 2014 roku przez PGE Ekstraligę kibice będą mogli podziwiać wyczyny najlepszych zawodników świata, m.in. Jasona Doyle`a, Taia Woffindena oraz Bartosza Zmarzlika, który jest liderem w klasyfikacji najskuteczniejszych żużlowców PGE Ekstraligi. Oprócz samych zawodów, organizatorzy przygotowali dla kibiców szereg innych atrakcji, takich jak możliwość uzyskania autografu ulubionych żużlowców lub zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia podczas specjalnej sesji, która odbędzie się na bocznym boisku. Całą imprezę podsumuje pokaz fajerwerków, który odbędzie się na koniec zawodów.

Jednym z najważniejszych punktów programu będzie akcja rejestracyjna w bazie potencjalnych dawców szpiku, zorganizowana wspólnie z Fundacją DKMS. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 120 000 do kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania zgodnego Dawcy są takie trudne. Jednak już ponad
4 370 chorych na nowotwory krwi  otrzymało pomoc od Polskiego Dawcy. Jednym z nich jest Łukasz Pawlicki, który swoją drogę do podzielenia się cząstką siebie zaczął właśnie od…zawodów żużlowych.

Na co dzień miłośnik żużla, w wolnej chwili…Dawca Bohater

Jedno można o nim powiedzieć na pewno – nie narzeka na nudę i zbyt wiele wolnego czasu. Łukasz Pawlicki  jest nie tylko aktywnym kibicem sportów motocyklowych, ale również zawodnikiem Pucharu Polski Supermoto oraz członkiem Amatorskiego Klubu żużlowego „Chóragan”, podczas jednych z zawodów żużlowych postanowił poświęcić parę minut i zarejestrować się w bazie Dawców Fundacji DKMS. Potem wszystko zadziało się w zawrotnym tempie. Już po dwóch miesiącach otrzymał telefon z Fundacji z informacją o tym, że jego bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy i oczywiście nie wahał się ani chwili.

Jedyne obawy jakie miałem były związane z moim zdrowiem, a zatem czy przejdę pomyślnie wszystkie badania w klinice i czy z moją krwią jest wszystko w porządku. Najgorszy był czas oczekiwania na wyniki, ponieważ wiedziałem, że ktoś tam czeka na przeszczep i tak naprawdę od mojej kondycji zdrowotnej zależy czy dojdzie on do skutku – opowiada Łukasz.

Niecały rok po pobraniu komórek macierzystych,  Łukasz dowiedział się, że osobą, której podarował cząstkę siebie a tym samym szansę na życie, jest 14-letni chłopiec z Czech. Dzięki zaangażowaniu, odwadze i odpowiedzialnej decyzji  miłośnika żużla, młody pacjent  może cieszyć się zdrowiem i żyć jak inni nastolatkowie w jego wieku. W akcji rejestracyjnej, podczas imprezy, będą mogli wziąć udział nie tylko kibice, ale również sami żużlowcy. Więcej konkretów poznamy wkrótce.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i niemający dużej nadwagi. Decyzja o rejestracji powinna być dobrze przemyślana oraz podjęta świadomie i odpowiedzialnie. Ofiarowanie bowiem drugiemu człowiekowi szansy na życie to najcenniejszy dar, jaki można przekazać innej osobie, ale też i poważna deklaracja.

O Fundacji

Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 125 000 (maj 2017) potencjalnych dawców szpiku, spośród których 4 194 (maj 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Misją Fundacji DKMS jest bowiem znalezienie dawcy dla każdego pacjenta chorującego na nowotwór krwi i potrzebującego przeszczepienia szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych. Fundacja DKMS należy do rodziny DKMS, jednej z największych baz dawców szpiku na świecie, liczącej obecnie ponad 6 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców.

Fot. Marcin Szarejko