PGE IMME, czyli od Sayfutdinova do Madsena

Przed nami piąta edycja PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi. Pierwszą wygrał Rosjanin Emil Sayfutdinov, a ostatnią Duńczyk Leon Madsen. 5 sierpnia w Gdańsku najwięcej swoich przedstawicieli będzie mieć lider tabeli PGE Ekstraligi, FOGO Unia Leszno.

IMME ewoluowało od czasu swojego powstania w 2014 roku. Wszystko zaczynało się od regulaminu, który uwzględniał start w zawodach po dwóch najlepszych zawodników każdej ekstraligowej drużyny, po rozegraniu X rund wg klucza: po jednym zawodniku polskim i obcokrajowcu.

Taki regulamin powodował, że przy kontuzjach oraz kolizji startów z kalendarzami innych lig, a tak było w 2014 roku, kiedy IMME debiutowało i nie udało się zawodów rozegrać w pierwotnym terminie, stawka zawodnicza mocno się zmieniała i nie było gwarancji występu najlepszych żużlowców.

Aktualnie obowiązujący regulamin zawodów powoduje, że na starcie w Gdańsku zobaczymy, podobnie jak w minionych dwóch latach, absolutną czołówkę światową. Nominowani do udziału w zawodach są bowiem wyłącznie żużlowcy z najlepszymi średnimi biegopunktowymi po rozegraniu X rund PGE Ekstraligi, bez podziału na przynależność klubową lub narodowość.

5 sierpnia na torze przy ulicy Zawodników zobaczymy 4 zawodników FOGO Unii Leszno (Emil Sayfutdinov, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała), trzech BETARD Sparty Wrocław (Tai Woffinden, Maksym Drabik i Maciej Janowski), a także po dwóch CASH BROKER Stali Gorzów (Bartosz Zmarzlik i Krzysztof Kasprzak), forBET Włókniarza Częstochowa (Leon Madsen i Fredrik Lindgren) i Falubazu Zielona Góra (Patryk Dudek i Michael Jepsen Jensen). Jednego swojego reprezentanta w PGE IMME posiadać będą: GRUPA AZOTY Unia Tarnów (Nicki Pedersen), MRGARDEN GKM Grudziądz (Artem Laguta) oraz Get Well Toruń (Jason Doyle).

Zawody w Gdańsku rozpoczną się o godz. 18:00, a składać będą się z XX wyścigów sesji zasadniczej, po których automatyczny awans do finału uzyska dwóch najlepszych zawodników. Pozostałych ośmiu spotka się w dwóch wyścigach półfinałowych, z których do decydującej batalii o zwycięstwo awansuje po jednym.

W każdej edycji PGE IMME Ekstraliga Żużlowa przyznaje jednemu zawodnikowi dziką kartę.

Szczegółowy regulamin i informacje o zawodach, a także akredytacje dla mediów i wyniki poprzednich edycji na oficjalnej stronie internetowej zawodów: http://imme.speedwayekstraliga.pl/

Najlepsi w PGE IMME / zawodnicy z dzikimi kartami

2017 – Gdańsk

 1. Leon Madsen
 2. Kacper Woryna
 3. Bartosz Zmarzlik

dzika karta – Krystian Pieszczek

2016 – Gdańsk

 1. Krystian Pieszczek
 2. Grigorij Laguta
 3. Piotr Protasiewicz

dzika karta – Krystian Pieszczek

2015 – Leszno

 1. Grigorij Laguta
 2. Piotr Pawlicki
 3. Greg Hancock

dzika karta – Emil Sayfutdinov

2014 – Tarnów

 1. Emil Sayfutdinov
 2. Darcy Ward
 3. Martin Vaculik

dzika karta – Emil Sayfutdinov