PGE Ekstraliga w żużlowej pigułce dla początkujących

PGE Ekstraliga rusza w najbliższy weekend 12/14 czerwca. FOGO Unia Leszno, BETARD Sparta Wrocław, ELTROX Włókniarz Częstochowa, Falubaz Zielona Góra, MRGARDEN GKM Grudziądz, Motor Lublin, MOJE BERMUDY Stal Gorzów oraz ROW Rybnik będą rywalizować o tytuł Drużynowego Mistrzostwa Polski.

Przybliżamy podstawy żużla dla nowych kibiców.

Transmisje ze wszystkich spotkań PGE Ekstraligi odbywają się na antenach nSport+ i ELEVEN SPORTS.

Sezon 2020 będzie miał szczególny scenariusz. Każdego tygodnia, w piątki i niedziele, odbywały będą się po dwa mecze. Wszystko to w związku z nowym terminarzem, który jest efektem pandemii COVID-19. PGE Ekstraliga jest jedyną żużlową ligą na świecie, która zgodnie ze specjalnym regulaminem, a także wytycznymi sanitarnymi, rozegra mecze całego sezonu. Ogółem odbędą się sześćdziesiąt cztery spotkania, a finał zaplanowano na 11 października.

Zmagania w PGE Ekstralidze składają się z dwóch części. Najpierw osiem drużyn walczy w rundzie zasadniczej, a następnie najlepsza czwórka w finałowej. Do niższej ligi spada ostatni zespół rundy zasadniczej.

W rundzie zasadniczej za zwycięstwo otrzymuje się dwa meczowe punkty. Dodatkowo za lepszy bilans w dwumeczu drużyna otrzymuje jeden punkt meczowy (tzw. bonus). Runda finałowa składa się z półfinałów (mecz i rewanż), dwumeczu o trzecie miejsce i finału.

Mecz PGE Ekstraligi składa się z piętnastu wyścigów. Wyścig z czterech okrążeni toru. Drużyny składają się z ośmiu zawodników, wśród nich musi być dwóch polskich juniorów (do 21 roku życia). Rezerwowym może być polski lub zagraniczny zawodnik do 23 roku życia.

Gospodarze w całych zawodach jeżdżą w kaskach czerwonym i niebieskim, a goście w żółtych i białych. W wyścigach za pierwsze miejsce otrzymuje się trzy punkty, za drugie dwa punkty, za trzecie jeden punkt, za czwarte zero punktów.

W sytuacji, gdy drużyna przegrywa sześcioma punktami może skorzystać z tzw. rezerwy taktycznej.

Motocykl żużlowy nie posiada hamulców czy skrzyni biegów, ani rozrusznika, a uruchamiany jest na „zapych”. Wyłącznik zapłonu uruchamia się sznurkiem, który jest zawieszony na nadgarstku prawej ręki zawodnika. W sytuacji, gdy żużlowiec upada, silnik automatycznie wyłącza się. Pojemność silnika nie może przekraczać 500 cc. Minimalna waga motocykla to 77 kilogramów. Motocykl żużlowy spala czysty spirytus metylowy czyli metanol. Prędkość maksymalna to około 100 km/h. Przyspieszenie do 100 kilometrów motocykl uzyskuje po około trzech sekundach.

Żużlowcy wyposażeni są w kombinezony. Na lewym bucie zawodnik ma specjalną łyżwę, która pomaga przy pokonywaniu łuków tzw. ślizgiem kontrolowanym. Kask z goglami posiada tzw. zrywki, które zawodnik zrywa w trakcie wyścigu, w sytuacji gdy gogle ulegną zabrudzeniu. Stosowane są też specjalne taśmy na gogle ułatwiające widoczność przy zabrudzeniu.

Tory żużlowe w PGE Ekstralidze mierzą od 329 metrów (Gorzów) do 382 metrów (Lublin). Muszą posiadać dwie proste i dwa wiraże. Czas trwania wyścigu to około jedna minuta. Tory muszą być otoczone tzw. bandą powietrzną (pneumatyczną).