PGE Ekstraliga najpopularniejsza i najatrakcyjniejsza (badanie profilu kibica)

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

PGE Ekstraliga cieszy się największą popularnością spośród rozgrywek żużlowych – kibicują jej niemal wszyscy zainteresowani tym sportem (99,6%). Kibic najlepszej żużlowej ligi świata to najczęściej mężczyzna w przedziale wiekowym 30 – 39 lat. W październiku 2018 roku PGE Ekstraliga przeprowadziła z firmą Pentagon Research badanie profilu kibica oraz wizerunku. Jako technikę badawczą zastosowano ankietę internetową. Wnioski są bardzo pozytywne.

Zdecydowana większość kibiców żużlowych interesuję się tą dyscypliną dłużej niż 10 lat. Wynika to zapewne z rodzinnego charakteru kibicowania, gdzie zainteresowanie żużlem przekazywane jest z pokolenia na pokolenie

W oczach kibiców sportowych PGE Ekstraliga przedstawia się jako liga, która dostarcza widowisk sportowych na wysokim poziomie (64%) oraz wychowująca gwiazdy Reprezentacji Polski (63,2%). Jeszcze bardziej pozytywnie Ekstraligę, co oczywiste, postrzegają kibice żużla. Według ok. 93% fanów tej dyscypliny jest to liga, która wychowuje gwiazdy reprezentujące Polskę na arenie międzynarodowej oraz dostarcza widowisk sportowych na najwyższym poziomie, który nie odbiega od najlepszych lig w Europie.

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o zainteresowaniu rozgrywkami sportowymi wśród kibiców żużlowych jest obecność w lidze zespołu z miasta lub okolicy, w której mieszka kibic. Rozgrywki muszą naturalnie dotyczyć kibica ulubionej dyscypliny sportu, a także dostarczać dobrych widowisk sportowych.

Zdecydowana większość kibiców na poziomie deklaratywnym postrzega żużel i kibicowanie rozgrywkom żużlowym jako atrakcyjną rozrywkę. Aż 95% kibiców żużlowych twierdzi, iż interesowanie się żużlem sprawia im sporą przyjemność. Ponadto, 9 na 10 miłośników tej dyscypliny deklaruje, że oglądanie „czarnego sportu” to doskonała alternatywa dla spędzania wolnego czasu, która pozwala im się zrelaksować.

Ponad 2/3 kibiców żużlowych biorących udział w badaniu uczestniczyło w przynajmniej jednym meczu PGE Ekstraligi w minionym sezonie, natomiast co czwarty kibic zadeklarował, że był na więcej niż 8 meczach.

Kibice są zadowoleni z jakości widowisk, w których uczestniczą na stadionach żużlowych. Najwyżej oceniają dostępność biletów, poziom bezpieczeństwa oraz oprawę wizualną widowiska na stadionach PGE Ekstraligi.

Niemal każdy kibic oglądał w minionym sezonie przez co najmniej 30 minut przynajmniej jedną transmisję meczu PGE Ekstraligi, natomiast ponad połowa badanych interesujących się rozgrywkami oglądała co najmniej 20 transmisji.

Kibice PGE Ekstraligi w większości oceniają swoją sytuację materialną dobrze lub przeciętnie. Wyłączając osoby, które odmówiły udzielenia odpowiedzi na pytanie o dochody, blisko połowa fanów żużla osiąga miesięcznie dochody na poziomie przekraczającym 3 tys. zł netto.