PGE Ekstraliga dla początkujących (przewodnik z zasadami)

02.04.2021 14:30
PGE Ekstraliga dla początkujących (przewodnik z zasadami)

Fot. Marcin Karczewski

64 mecze, 8 klubów i tylko jeden cel – złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Na torach w Polsce kibice mogą zobaczyć w akcji najlepszych zawodników z Polski oraz Świata, a cały sezon transmitowany jest przez dwie stacje: nSport+ i ELEVEN SPORTS.

Żużel jest jedną z dyscyplin sportów motorowych. Nazwa tego sportu wzięła się od czarnej nawierzchni składającej się z żużla i sjenitu, która była wykorzystywana kiedyś do tworzenia torów. Dziś stosuje się kruszywo granitowe i glinkę ceglaną. Zawodnicy mają na sobie kombinezony kevlarowe. Nieodłącznym elementem stroju jest kask. Zawodnicy wciągają na niego gogle, które chronią ich oczy przed tzw. „szprycą”. Na kręgosłup zakłada się specjalną osłonę ochronną, która ma zabezpieczyć zawodnika. Stosowane są też rękawice i skórzane buty oraz coraz częściej tzw. neck brace (stabilizator kasku). Lewy but wyposażony jest w potocznie nazywaną “łyżwę” lub “laczek” – zadaniem jest zmniejszenie zużycia buta, który przez większość czasu ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią.

Sprzęt, w który wyposażony jest zawodnik jest ogromnie ważny do uprawiania sportu żużlowego. Zawodnicy w tym sporcie ścigają się na motorach o pojemności 500 cc. Co ważne, nie posiadają hamulców. Paliwem dla motocykli żużlowych jest metanol. W trakcie pracy silnika wydobywa się specyficzny zapach, który powstaje podczas spalania specjalnego oleju silnikowego, który jest na bazie rycyny.

Tor żużlowy ma kształt owalu, a jego długość wynosi od 260 do 425 metrów. Tor żużlowy budowany jest wyłącznie na potrzeby tej dyscypliny sportowej i składa się ze specjalnej nawierzchni i band pneumatycznych, które mają złagodzić upadki i zminimalizować kontuzje żużlowców. Wszystkie tory w najlepszej żużlowej lidze świata, gdyby zsumować ich długość, mierzą prawie 3 kilometry.

W rywalizacji o Drużynowe Mistrzostwo Polski bierze udział osiem klubów: FOGO Unia Leszno, MOJE BERMUDY Stal Gorzów, BETARD Sparta Wrocław, Falubaz Zielona Góra, ELTROX Włókniarz Częstochowa, Motor Lublin, ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz i EWINNER Apator Toruń. Mistrzowskiego tytułu bronią leszczynianie, którzy w finale ubiegłorocznego sezonu pokonali zespół z Gorzowa. Brązowe medale zdobyli z kolei zawodnicy wrocławskiego klubu. Beniaminkiem w sezonie 2021 PGE Ekstraligi jest drużyna toruńska.

Przed klubami dwa etapy zmagań – faza zasadnicza oraz finałowa. W pierwszej z nich zespoły rywalizują ze sobą w 14. rundach w systemie mecz i rewanż. Następnie cztery najlepsze drużyny awansują do półfinałów, w których lepszy z dwumeczu awansuje do wielkiego finału PGE Ekstraligi. Razem cały sezon składa się z 64. spotkań, a wszystkie transmitowane są na antenach ELEVEN SPORTS (mecze rozgrywane w piątki) i nSport+ (mecze rozgrywane w niedziele).

W PGE Ekstralidze zaplanowano 960 wyścigów. Żużlowcy pokonają podczas ich trwania 3840 okrążeń. Na jeden mecz żużlowy składa się 15 biegów, w których zawodnicy spotykają się według rozpisanej tabeli biegowej. W jednym wyścigu mierzy się ze sobą czterech zawodników – dwóch reprezentantów drużyny gospodarzy (kaski czerwony i niebieski) oraz dwóch przedstawicieli zespołu gości (kaski biały i żółty).

W każdym biegu walka trwa przez 4 okrążenia (kierunek jazdy przeciwny do wskazówek zegara), a punktacja wygląda następująco:

  • za 1. miejsce – 3 punkty
  • za 2. miejsce – 2 punkty
  • za 3. miejsce – 1 punkt
  • za 4. miejsce – 0 punktów

Drużyna żużlowa składa się z ośmiu zawodników, przy czym niektóre z numerów muszą być przypisane dla odpowiedniej grupy żużlowców:

– Pozycje 1-5/9-13 – są to numery dla seniorów, wśród których musi znaleźć się min. dwóch polskich zawodników, a także jeden zawodnik do 24. roku życia (Polak lub obcokrajowiec).
– Pozycje 6/7 i 14/15 – przeznaczone są dla młodzieżowców poniżej 21. roku życia, którzy posiadają polską licencję żużlową.
– Pozycje 8 i 16 – to miejsca dla rezerwowych do 23. roku życia (Polak lub obcokrajowiec)

W każdym meczu do zdobycia są 2 duże punkty (za wygrane spotkanie) oraz 1 duży punkt (za remis). W rundzie rewanżowej przyznawane są także punkty bonusowe, czyli dodatkowe „oczko” do tabeli za lepszy bilans w dwumeczu.

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL