PGE Ekstraliga 2021… już czuć ten klimat (wideo)

8 drużyn, 64 mecze, a w ich ramach 960 wyścigów. To wszystko z udziałem 87 zawodników czeka na kibiców w nowym sezonie PGE Ekstraligi.

W PGE Ekstralidze zaplanowano 960 wyścigów. Żużlowcy pokonają podczas ich trwania 3840 okrążeń. Wszystkie tory w najlepszej żużlowej lidze świata, gdyby zsumować ich długość, mierzą prawie 3 kilometry! To właśnie tam odbywać będzie się rywalizacja o DMP.

Mistrzowskiego tytułu bronić będzie w nowym sezonie FOGO Unia Leszno. W drużynie prowadzonej przez Piotra Barona doszło do trzech ważnych zmian kadrowych, a przede wszystkim rotacji w kategorii juniorów. Niewątpliwie ważnym wzmocnieniem powinien być Jason Doyle.

FOGO Unia Leszno – najważniejsze zmiany:
Przyszli:
Jason Doyle
Odeszli: Dominik Kubera, Bartosz Smektała
Trener: Piotr Baron

Wicemistrzowie Polski z Gorzowa mocno przemeblowali kadrę. Podopieczni Stanisława Chomskiego mają przede wszystkim nowego zawodnika: Martina Vaculika. Zespół opuścili Kasprzak i Iversen oraz Bartkowiak.

MOJE BERMUDY Stal Gorzów – najważniejsze zmiany:
Przyszli:
Kamil Nowacki (powrót z wypożyczenia), Marcus Birkemose (niepotwierdzony do startów na dzień 18.03. – dop. aut.), Martin Vaculik.
Odeszli: Krzysztof Kasprzak, Niels Kristian Iversen, Mateusz Bartkowiak
Trener: Stanisław Chomski

We Wrocławiu można mówić o kadrowej rewolucji, bo jeśli do drużyny dołącza prawdziwa ligowa gwiazda, a taką jest na pewno Artem Laguta, to aspiracje muszą być wysokie. Z zespołu ubył przede wszystkim Max Fricke, brakuje też Maksyma Drabika, a niezmiennie liderami powinni być Tai Woffinden i Maciej Janowski.

BETARD Sparta Wrocław – najważniejsze zmiany:
Przyszli:
Artem Laguta, Mateusz Panicz (powrót z wypożyczenia)
Odeszli: Max Fricke, Wiktoria Garbowska, Bartosz Curzytek, Mateusz Gzyl (wypożyczenia)
Trener: Dariusz Śledź

Dużo zmian w zespole prowadzonym przez Piotra Żyto. Począwszy od utraty Vaculika, przez korekty w kierownictwie drużyny (Tomasza Walczaka zastąpił Marek Mróz), a skończywszy na juniorach, którzy albo zakończyli starty w kategorii U21, albo odeszli. Są jednak nowi żużlowcy, solidni Zagar i Fricke, a przede wszystkim: Patryk Dudek i doświadczony Piotr Protasiewicz.

FALUBAZ Zielona Góra – najważniejsze zmiany:
Przyszli: Matej Zagar, Max Fricke, Vaclav Milik, Kacper Grzelak
Odeszli: Antonio Lindbaeck (koniec kariery), Michael Jepsen Jensen, Norbert Krakowiak, Martin Vaculik
Trener: Piotr Żyto

Pod Jasną Górą Piotr Świderski ma praktycznie połowę nowego zespołu, jeśli brać pod uwagę kluczowe zmiany transferowe. Pozyskanie Bartosza Smektały, Kacpra Woryny i Jonasa Jeppesena to ogromne wzmocnienie. Nie można jednak zapomnieć o „stratach”, a wśród nich na plan pierwszy wysuwa się odejście Jasona Doyle`a. W zespole zostali Leon Madsen, Fredrik Lindgren oraz Jakub Miśkowiak.

ELTROX Włókniarz Częstochowa – najważniejsze zmiany:
Przyszli:
Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Jonas Jeppesen
Odeszli: Jason Doyle, Paweł Przedpełski, Rune Holta
Trener: Piotr Świderski

W Lublinie nie można mówić o stagnacji. Jacek Ziółkowski i Maciej Kuciapa przed sezonem 2021 postawili wraz z zarządem klubu na żużlowców sprawdzonych (Grigorij Laguta, Mikkel Michelsen lub Jarosław Hampel), ale też wzmocnili zespół w każdej formacji. Najgłośniejszym echem w ruchach odbiło się pozyskanie Dominika Kubery (póki co niepotwierdzona przynależność klubowa ze względów formalnych, dop. red. 18.03).

MOTOR Lublin – najważniejsze zmiany:
Przyszli: Dominik Kubera (bez potwierdzonej przynależności klubowej), Krzysztof Buczkowski, Mateusz Cierniak, Mark Karion
Odeszli: Matej Zagar, Jakub Jamróg, Paweł Miesiąc, Oskar Bober, Viktor Trofymov
Menedżer: Jacek Ziółkowski

Nowy trener Janusz Ślączka będzie miał w Grudziądzu nowy skład. Bez lidera Artema Laguty, a także wychowanka Krzysztofa Buczkowskiego, ale za to z byłym wicemistrzem świata Krzysztofem Kasprzakiem i pozyskanymi młodymi zawodnikami z Gorzowa i Zielonej Góry.

ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz – najważniejsze zmiany:
Przyszli: Krzysztof Kasprzak, Norbert Krakowiak, Mateusz Bartkowiak
Odeszli: Artem Laguta, Krzysztof Buczkowski, Marcin Turowski
Trener: Janusz Ślączka

Beniaminek PGE Ekstraligi wzmocnił każdą formację, ale przede wszystkim nadal będzie korzystał z duetu braci Holderów. Powrócił do Torunia Paweł Przedpełski, a z Gdańska pozyskano zdolnego juniora Karola Żupińskiego. Nie można też zapomnieć o Robercie Lambercie.

EWINNER Apator Toruń – najważniejsze zmiany:
Przyszli: Robert Lambert, Paweł Przedpełski, Karol Żupiński
Odeszli: Viktor Kulakov, Ryan Douglas
Trener: Tomasz Bajerski