Patryk Dudek drugi w Grand Prix Czech!

Patryk Dudek zajął drugie miejsce w Grand Prix Czech, które rozegrano w Pradze. Na ostatniej prostej zawodnik Falubazu Zielona Góra przegrał z Fredrikiem Lindgrenem. Trzecie miejsce zajął Emil Sayfutdinov, a czwarte Tai Woffinden. Szczegóły wkrótce.

Czułem w głowie, że Praga będzie moja, Fredrik Lindgren mnie zmęczył i dałem du… – powiedział Patryk Dudek. – Nie byłem na tyle szybki – dodał w wywiadzie dla Canal+.

Zielonogórzanin przegrał z Fredrikiem Lindgrenem na samej kresce wyścigu finałowego.

W czeskiej Pradze odbyła się druga runda cyklu Speedway Grand Prix. Na starcie stanęło czterech reprezentantów Polski: Maciej Janowski, Przemysław Pawlicki, Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik. W dobrym stylu, na ostatnich metrach finałowego wyścigu wygrał ostatecznie Fredrik Lindgren, który wciąż pozostaje na czele klasyfikacji generalnej.

Pierwsza seria zaczęła się od ostrzeżenia po nierównym starcie dla Nielsa Kristiana Iversena. W drugim wyścigu świetnie spod taśmy wyszedł Emil Sayfutdinov, który również na dystansie potwierdził dobrą formę i zdobył pierwsze 3 pkt w zawodach. Spośród reprezentantów Polski tylko Maciej Janowski w tej serii startów zdobył punkty wygrywając czwarty wyścig.

Drugą serię wyścigów zwycięsko otwarł Przemysław Pawlicki, który po dobrym starcie przez cały wyścig bronił pozycji przed szybkim Fredrikiem Lindgrenem. Seria zakończyła się również polskim akcentem za sprawa Macieja Janowskiego, który na metę wjechał przed goniącym go przez cztery okrążenia Emilem Sayfutdinovem.

Wyścig dziewiąty to kolejny triumf Macieja Janowskiego. Dużo emocji przyniosła dziesiąta gonitwa dnia, w której na ostatnim okrążeniu Matej Zagar wyprzedził aktualnego mistrza świata Jasona Doyle’a.

Po dwunastu biegach Maciej Janowski i Tai Woffinden z kompletem punktów. Trzeci z 7 pkt Emil Sayfutdinov. Pozostali Polacy ze zmiennym szczęściem. Przemysław Pawlicki – 4 pkt, Patryk Dudek – 3 pkt, Bartosz Zmarzlik – 2 pkt.

Kolejną rundę startów rozpoczął świetnym startem Patryk Dudek. Polak pewnie dowiózł do mety zwycięstwo w wyścigu trzynastym. W biegu piętnastym spotkali się niepokonani dotąd Maciej Janowski i Tai Woffinden. Bieg wygrał tym razem Artem Laguta przed reprezentantem Wielkiej Brytanii. Maciej Janowski zakończył wyścig na czwartym miejscu.

Fazę zasadniczą wygrał Tai Woffinden, drugi Emil Sayfutdinov, trzeci Maciej Janowski. Do półfinałów weszli również Fredrik Lindgren, Patryk Dudek, Nicki Pedersen, Jason Doyle oraz Artem Laguta.

W pierwszym półfinale upadł Nicki Pedersen. Powtórkę wyścigu w trzyosobowym składzie wygrał po walce Fredrik Lindgren. Do finału awansował także Tai Woffinden.

Drugi półfinał okazał się pechowy dla Macieja Janowskiego. Zawodnik po upadku został wykluczony z powtórki. Do finału wjechali Patryk Dudek i Emil Sayfutdinov.

W finale przez cztery okrążenia prowadził Patryk Dudek. Na ostatnich metrach wyprzedził go reprezentant Szwecji Fredrik Lindgren. Na trzecim stopniu podium stanął reprezentant Rosji Emil Sayfutdinov.

Wyniki:

1. Fredrik Lindgren – 16 (2,2,1,2,3,3,3)
2. Patryk Dudek – 14 (0,2,1,3,3,3,2)
3. Emil Sayfutdinov – 15 (3,2,2,3,2,2,1)
4. Tai Woffinden – 16 (3,3,3,2,3,2,w)
5. Maciej Janowski – 11 (3,3,3,0,2,w)
6. Jason Doyle – 9 (1,1,2,3,1,1)
7. Nicki Pedersen – 8 (3,0,d,2,3,w)
8. Artem Laguta – 8 (2,0,2,3,0,1)
9. Matej Zagar – 7 (1,1,3,1,1)
10. Greg Hancock – 7 (2,1,1,1,2)
11. Vaclav Milik – 6 (0,3,0,2,1)
12. Niels Kristian Iversen – 5 (1,0,3,0,1)
13. Przemysław Pawlicki – 5 (0,3,1,1,d)
14. Chris Holder – 5 (1,1,2,1,0)
15. Bartosz Zmarzlik – 4 (0,2,0,0,2)
16. Craig Cook – 2 (2,0,0,0,0)
17. Josef Franc – 0 ()
18. Eduard Krcmar – 0 ()

Bieg po biegu:

1. Woffinden, Lindgren, Iversen, Milik
2. Sayfutdinov, Cook, Holder, Pawlicki
3. Pedersen, Laguta, Zagar, Zmarzlik
4. Janowski, Hancock, Doyle, Dudek
5. Pawlicki, Lindgren, Hancock, Pedersen
6. Milik, Dudek, Holder, Laguta
7. Woffinden, Zmarzlik, Doyle, Cook
8. Janowski, Sayfutdinov, Zagar, Iversen
9. Janowski, Holder, Lindgren, Zmarzlik
10. Zagar, Doyle, Pawlicki, Milik
11. Woffinden, Sayfutdinov, Dudek, Pedersen (d)
12. Iversen, Laguta, Hancock, Cook
13. Dudek, Lindgren, Zagar, Cook
14. Sayfutdinov, Milik, Hancock, Zmarzlik
15. Laguta, Woffinden, Pawlicki, Janowski
16. Doyle, Pedersen, Holder, Iversen
17. Lindgren, Sayfutdinov, Doyle, Laguta
18. Pedersen, Janowski, Milik, Cook
19. Woffinden, Hancock, Zagar, Holder
20. Dudek, Zmarzlik, Iversen, Pawlicki (d)
Półfinał I. Lindgren, Woffinden, Doyle, Pedersen (w)
Półfinał II. Dudek, Sayfutdinov, Laguta, Janowski (w)
Finał. Lindgren, Dudek, Sayfutdinov, Woffinden (w)

Marta Sobera
Fot. Zuzanna Kloskowska