Ostatnie rozstrzygnięcia na zakończenie rundy zasadniczej (zapowiedź #TORWRO i #LUBGOR)

Fot. Marcin Karczewski

3 miesiące i 29 dni temu kibice cieszyli się inauguracją sezonu 2022 w PGE Ekstralidze. Po 121 dniach żużlowa historia zatacza koło i naprzeciw siebie ponownie stają drużyny, które spotkały się ze sobą na początku kwietnia.

Tak się składa, że są to równocześnie drużyny, które już teraz wiedzą, że ich sezon nie zakończy się w sierpniu. Do pierwszego meczu z nieco lepszej pozycji przystąpią gospodarze, czyli ekipa FOR NATURE SOLUTIONS APATORA Toruń. Torunianie zajmują czwarte miejsce w tabeli PGE Ekstraligi i mają dwa punkty przewagi nad swoimi rywalami z Wrocławia. Torunianom ciężko będzie w walce o punkt bonusowy, ponieważ w 1. meczu przegrali różnicą 28 punktów.

Swoistym problemem w osiągnięciu tego celu może być jednak statystyka, która przemawia na korzyść gości. Wrocławianie przy okazji czterech ostatnich wizyt na stadionie w Toruniu, trzy razy opuszczali Motoarenę z tarczą, wygrywając 49:41 (2017), 49:41 (2018) oraz 54:36 (2021). Na korzyść gospodarzy przemawia jednak forma zawodników – w czołowej dziesiątce najlepiej punktujących zawodników sezonu 2022 jest dwóch żużlowców klubu z Torunia (Patryk Dudek i Robert Lambert), podczas gdy wrocławianie wprowadzili do tego zestawienia tylko Macieja Janowskiego.

07.08, godz. 16:30 FOR NATURE SOLUTIONS APATOR Toruń – BETARD SPARTA Wrocław
1. mecz: 31:59
LIVE w CANAL+ SPORT 5 / CANAL+ Online
Studio:
Mateusz Kędzierski, Tomasz Gollob
Komentarz: Maciej Noskowicz, Patryk Malitowski
Reporter: Łukasz Benz

Sędzia: Piotr Lis
Komisarz toru: Tomasz Walczak

Emocje w rundzie zasadniczej zakończy potyczka lubelsko-gorzowska, czyli spotkanie lidera z trzecią siłą ligi. Gospodarze są pewni zwycięstwa w rundzie zasadniczej i przystąpienia do fazy play-off z pierwszego miejsca w tabeli. Gorzowianie z kolei przyjadą do Lublina osłabieni brakiem Martina Vaculika i niepewni co do dyspozycji Andersa Thomsena, który w środę zaliczył groźny upadek w meczu ligi duńskiej.

8 kwietnia na stadionie imienia Edwarda Jancarza, lublinianie wygrali dwoma punktami. Najwięcej punktów (14) dla gości zdobył Mikkel Michelsen. W drużynie gospodarzy najlepiej punktowali Bartosz Zmarzlik i Martin Vaculik, którzy przy swoich nazwiskach zapisali po 9 „oczek”. Na gorzowian czeka bardzo trudne zadanie – od czasu awansu MOTORU Lublin do PGE Ekstraligi w 2019 roku, tor przy Alejach Zygmuntowskich jest dla podopiecznych Stanisława Chomskiego twierdzą nie do zdobycia. W 2019 wyjechali z bagażem 10 punktów, rok później było to już 16 punktów, a w 2021 gospodarze byli lepsi o 3 „oczka” w fazie zasadniczej i o 4 w fazie play-off.

07.08, godz. 19:15 MOTOR Lublin – MOJE BERMUDY STAL Gorzów
1. mecz: 46:44
LIVE w CANAL+ SPORT 5 / CANAL+ Online
Studio:
Marcin Majewski, Krzysztof Cegielski
Komentarz: Tomasz Dryła, Dawid Stachyra
Reporterka: Kinga Sylwestrzak

Sędzia: Michał Sasień
Komisarz toru: Jacek Krzyżaniak

Tomasz Kania