Oni kończą wiek juniora – zawodnicy, którzy po raz ostatni wystartowali w kategorii U21

10.11.2022 15:10

13 zawodników w 2022 roku po raz ostatni wystąpiło w młodzieżowych rozgrywkach i ukończyło wiek juniora. W minionym sezonie rywalizowali oni w rozgrywkach PGE Ekstraligi, U-24 Ekstralidze, a także w cyklu SGP2 wyłaniającym najlepszego żużlowca na świecie do lat 21.

Jakub Miśkowiak, Mateusz Świdnicki, Wiktor Lampart to grono zawodników, którzy w sezonie 2022 po raz ostatni rywalizowali w PGE Ekstralidze jako młodzieżowcy. Najlepszym z nich był Miśkowiak. Młodzieżowiec zielona-energia.com WŁÓKNIARZA Częstochowa wystąpił w 20 meczach i zanotował średnią 1,860 pkt/bieg. W gronie juniorów startujących w PGE Ekstralidze 2022 Miśkowiak nie miał sobie równych zarówno pod względem średniej jak i liczby zdobytych punktów. Żużlowiec częstochowskiego klubu wystartował w 86 biegach i zdobył 151 punktów i 9 bonusów. Miśkowiak zdobył także brązowy medal w cyklu SGP2.

Wiktor Lampart z MOTORU Lublin z kolei „wykręcił” średnią 1,526 pkt/bieg. Junior Drużynowych Mistrzów Polski 2022 pod taśmę podjeżdżał 78 razy i zdobył 102 punkty i 17 bonusów. Mateusz Świdnicki (zielona-energia.com WŁÓKNIARZ Częstochowa) zaś podobnie jak Lampart, wystartował w 78 biegach, ale zdobył 90 punktów, co dawało mu średnią 1,462 pkt/bieg. Wiek juniora ukończył także Australijczyk reprezentujący MOTOR Lublin, Fraser Bowes, który wystartował w 3 biegach, w których zdobył 1 punkt i bonus.

Fin, Timi Salonen, dwaj Duńczycy, Jonas Knudsen i Marius Nielsen oraz Brytyjczyk, Jordan Jenkins to żużlowcy, którzy rywalizowali w 2022 roku w rozgrywkach U-24 Ekstraligi, a którzy również ukończyli wiek juniora. Wśród nich najlepszą średnią, bo 2,333 pkt/bieg legitymował się jeżdżący dla STALI Gorzów, Salonen. Fin pod taśmą stawał jedynie 15 razy i zdobył 34 punkty oraz 1 bonus, co dawało mu piątą średnią w całych rozgrywkach. Jeszcze mniej biegów, bo 5 odjechał Nielsen z ARGED MALESA Ostrów Wlkp. (4 punkty i 1 bonus, co dawało mu średnią 1,250 pkt/bieg). Zdecydowanie większą liczbą biegów, bo 61 może pochwalić się reprezentujący AGROMIX POLCOPPER UNIĘ Leszno, Jonas Knudsen. Duńczyk zdobył 108 punktów i 14 bonusów (2,000 pkt/bieg). Żużlowiec WŁÓKNIARZA Częstochowa, Jordan Jenkins pod taśmę podjeżdżał zaś 34 razy i zdobył 35 punktów oraz 6 bonusów, co dawało mu średnią 1,206 pkt/bieg.

Poza wspomnianymi w sezonie 2022 jako zawodnicy U21 prezentowali się również: Czech, Jan Kvech, Duńczycy, Benjamin Basso i Kevin Juhl Pedersen, Brytyjczyk, Tom Brennan oraz Niemka, Celina Liebmann, którzy w minionym sezonie rywalizowali o tytuł najlepszego młodzieżowca globu. Najbardziej udany sezon zaliczył Kvech, który wywalczył tytuł Indywidualnego Wicemistrza Świata Juniorów ulegając jedynie Mateuszowi Cierniakowi. Czech w 3 rundach cyklu SGP2 zdobył 39 punktów dwukrotnie zajmując 4. miejsce i raz plasując się na szóstej pozycji. Basso to piąty uczestnik IMŚJ 2022 (37 punktów). Drugi z Duńczyków, Kevin Juhl Pedersen uzbierał 27 punktów i uplasował się na 6. miejscu klasyfikacji generalnej. Brytyjczyk, Tom Brennan z kolei nie wystartował w Pradze, natomiast w Cardiff i Toruniu był odpowiednio piąty i siódmy (łącznie 22 punkty i 9. miejsce). Jedyną kobietą rywalizująca o tytuł najlepszego żużlowca świata do lat 21 była Celina Liebmann. Niemka wystartowała w rundzie na praskiej Markecie, zajęła 14. miejsce i dopisała 3 punkty do swojego konta klasyfikacji generalnej.