Od Szczakiela do Cieślaka – wyróżnienia na Galach PGE Ekstraligi 2015 – 2021

10 października już po raz ósmy w historii odbędzie się Gala PGE Ekstraligi. W 2015 roku rozpoczęła się tradycja przyznawania Szczakieli, nagród PGE Ekstraligi nazwanych tak na cześć pierwszego polskiego Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu.

Nagrody PGE Ekstraligi to nie tylko Szczakiele przyznawane za zwycięstwa w poszczególnych kategoriach, w których odbywa się głosowanie kibiców, ale także wyróżnienia specjalne.

W 2015 roku pierwszy, historyczny Złoty Szczakiel trafił do rąk Jerzego Szczakiela, a wręczał go ówczesny Prezes Polskiego Związku Motorowego, Andrzej Witkowski.


W 2016 roku nagroda powędrowała do rąk Tomasza Golloba, który został wyróżniony jako zawodnik 10-lecia Ekstraligi Żużlowej.

Rok później Złotego Szczakiela z rąk Michała Sikory, Prezesa Polskiego Związku Motorowego, odebrał Jarosław Hampel, któremu wręczono go za heroiczny powrót na tor po kontuzji.

W 2018 roku Roman Jankowski odebrał Złotego Szczakiela od Prezesa Ekstraligi Żużlowej – Wojciecha Stępniewskiego za wybitne osiągnięcia w szkoleniu młodzieży.


W 2019 roku Złoty Szczakiel został przyznany Zenonowi Plechowi, wybitnemu reprezentantowi Polski, który nie był obecny na Gali PGE Ekstraligi ze względu na stan zdrowia, a nagrodę w jego imieniu odebrał syn, Krystian.


Przed rokiem Złotego Szczakiela otrzymał z rąk Michała Sikory, Prezesa Polskiego Związku Motorowego, Marek Cieślak – legendarny trener żużlowej Reprezentacji Polski, aktualnie ekspert CANAL+.