Od Jonssona po Golloba – najlepsza „jedenastka” sezonu 2010

Fot. Dariusz Ryl
Fot. Dariusz Ryl

Wracamy wspomnieniami do sezonu 2010 – Drużynowe Mistrzostwo Polski zdobyła leszczyńska Unia, która pokonała obrońcę tytułu z Zielonej Góry. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Torunia. Z kolei w klasyfikacji indywidualnej triumfował Tomasz Gollob, ówczesny mistrz Świata. Aż jedenastu zawodników przekroczyło średnią biegopunktową 2.00.

Oprócz Tomasza Golloba (śr. 2.675), który reprezentował barwy gorzowskiej Stali, na podium klasyfikacji znaleźli się Janusz Kołodziej (śr. 2.521) z leszczyńskiej Unii oraz drugi z gorzowskich reprezentantów, Nicki Pedersen (śr. 2.443). Poza wspomnianą trójką, barierę średniej 2,000 przekroczyło jeszcze ośmiu zawodników: Jarosław Hampel, Leigh Adams, Rune Holta, Ryan Sullivan, Damian Baliński, Jason Crump, Greg Hancock oraz Andreas Jonsson.

Z ówczesnej klasyfikacji na żużlowych torach kibice mogą nadal oglądać sześciu zawodników. Kołodziej i Hampel wciąż startują w leszczyńskich barwach (po powrocie z Tarnowa), Pedersen z kolei w minionym oknie transferowym zasilił szeregi MRGARDEN GKM Grudziądz. Częstochowskie barwy ponownie założy Holta, a Baliński występuje w Unia Strainer Kolejarzu Rawicz, który współpracuje z FOGO Unią Leszno. Natomiast Greg Hancock związał się kontraktem warszawskim z ROW-em Rybnik. Amerykanin przerwał karierę z powodu problemów zdrowotnych żony, jednak nadal trenuje, by móc w sezonie 2020 wrócić na polskie tory i do cyklu FIM SGP.

Na zakończenie kariery zdecydowali się Jason Crump i Leigh Adams. Ten pierwszy do 2012 roku cieszył kibiców swoją jazdą (po występach we Wrocławiu, przez dwa lata startował w barwach klubu z Rzeszowa), jednak do teraz zdarza się, że występuje w zawodach towarzyskich. Drugi z Australijczyków natomiast został zapamiętany jako legenda klubu z Leszna, w którym występował przez większą część kariery, aż do 2010 roku (sswoje starty w Polsce rozpoczynał w Motorze Lublin w 1991 roku, jeżdżąc u boku mistrza Świata – Hansa Nielsena). Niestety rok później Adams uległ wypadkowi w wyścigu terenowym w rodzinnym kraju i od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim.

Po minionym sezonie z dalszych startów zrezygnował Andreas Jonsson. Kapitan tegorocznego beniaminka PGE Ekstraligi, SPEED CAR Motoru Lublin, musiał „odstawić motocykl” z powodów zdrowotnych i odniesionych kontuzji. Z tego samego powodu w 2013 roku karierę skończył Ryan Sullivan, którego ostatnim klubem był toruński Unibax.

Niebezpieczny w skutkach upadek przerwał także dalszą karierę Tomasza Golloba. Mistrz Świata z 2010 roku, podczas przygotowań do sezonu 2017, uległ wypadkowi na jednych z zawodów motocrosowych. Obrażenia były na tyle poważne, że konieczne jest poruszanie się legendarnego zawodnika na wózku. Gollob do tej pory walczy o powrót do sprawności, lecz nadal udziela się w sporcie żużlowym, będąc ekspertem nSport+.

Klasyfikacja indywidualna sezonu 2010:

 1. Tomasz Gollob (GOR) – 2.675
 2. Janusz Kołodziej (LES) – 2.521
 3. Nicki Pedersen (GOR) – 2.443
 4. Jarosław Hampel (LES) – 2.388
 5. Leigh Adams (LES) – 2.227
 6. Rune Holta (CZE) – 2.131
 7. Ryan Sullivan (TOR) – 2.098
 8. Damian Baliński (LES) – 2.098
 9. Jason Crump (WRO) – 2.092
 10. Greg Hancock (ZIE) – 2.081
 11. Andreas Jonsson (BYD) – 2.056