Nowości w SGP oraz SoN, powrót DPŚ. Nowe rozdanie dla juniorów (konferencja Discovery Sports Events)

Fot. Marcin Karczewski

Przed ostatnimi rundami FIM SGP, odbyła się konferencja nowego promotora cyklu – Discovery Sports Events. Firma przedstawiła plan na najbliższe 10 lat w światowym żużlu. Pokazano m.in. formułę SGP, SoN i IMŚJ. Discovery poinformowało także o powrocie DPŚ.

Kalendarz Speedway Grand Prix 2022

Jednym z tematów konferencji był terminarz przyszłorocznej edycji, pierwszej pod rządami Discovery Sports Events. W założeniu cykl ma liczyć 15 rund. Obecnie na 2022 rok jest 12 turniejów, zaplanowane od kwietnia do listopada. W Polsce odbędą się 4 rundy – w Warszawie, Gorzowie, Wrocławiu i Toruniu.

Nowością mają być trening i kwalifikacje, rozgrywane w dniu danej rundy o godz. 13:00.

20 kwietnia – Gorican
14 maja – Warszawa
28 maja – Praga
4 czerwca – Teterow
25 czerwca – Gorzów
9 lipca – Togliatti
13 sierpnia – Cardiff
27 sierpnia – Wrocław
10 września – Vojens
17 września – Malilla
1 października – Toruń
5 listopada – Oceania (TBA)

SGP2 i SGP3 – rywalizacja dla młodzieżowców

Duże zmiany czekają zmagania juniorów. Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów nazywane będą SGP2 i odbywać się mają 3 rundy. Powstaną także rozgrywki dla zawodników U16 – SGP3. W tym przypadku ma być zorganizowany jeden turniej.

Terminarz SGP2:

27.05 – Praga
12.08 – Cardiff
30.09 – Toruń

Terminarz SGP3:

26 sierpnia – Wrocław

SGP4 – początek żużlowej drogi

Discovery Sports Events przedstawiło także nowość – SGP4. Mają to był wydarzenia dla najmłodszych, którzy chcieliby rozpocząć swoją karierę żużlową. Wydarzenie ma być wprowadzone od sezonu 2023. Obejmować ma takie kraje jak Szwecja, Polska, Dania, Wielka Brytania, Australia i USA.

Speedway of Nations i Drużynowy Puchar Świata

Nowy promotor zaprezentował także przyszłość rywalizacji par i drużyn. Speedway of Nations w sezonie 2022 ma odbyć się w Esbjerg w ostatni tydzień lipca 2022. Ma to być wydarzenie rozgrywane w jednym tygodniu, a format ma pozostać taki, jaki znają kibice obecnie.

Od sezonu 2023 (lipiec) powróci Drużynowy Puchar Świata. Zawody te mają odbywać się co 3 lata (w latach bez DPŚ będzie SoN). Reprezentacja ma składać się z 4 zawodników i żużlowca U21. Z kolei w turnieju ma wystąpić 8 reprezentacji oraz gospodarz.

Transmisje ze wszystkich wydarzeń organizowanych przez Discovery Sports Events mają być transmitowane za pośrednictwem platformy Discovery+. Lokalne rundy kibice będą mogli obejrzeć w ogólnodostępnych kanałach Discovery.