Nowe drużyny gwiazd i obiecujących zawodników – składy klubów PGE Ekstraligi

Odejście wychowanków z mistrzowskiego składu, wzmocnienia zespołów z Lublina, Częstochowy, czy wzmocnienie na pozycję U24 w drużynie beniaminka. Przedsezonowe okno transferowe przyniosło kilka kluczowych zmian w składach klubów PGE Ekstraligi. Czy przyniesie także nowy układ sił w walce o Drużynowe Mistrzostwo Polski?

88 – tylu zawodników zostało potwierdzonych do występów w PGE Ekstralidze w sezonie 2021 (stan na 2.04.2021). Z kolei w trakcie okna transferowego nie brakowało dużych ruchów transferowych, w którym dochodziło nie tylko do zaskakujących zmian barw klubowych (zarówno licząc przyjścia oraz odejścia), ale także zakończenia kariery Antonio Lindbaecka. Szwed po słabym sezonie postanowił zawiesić kask na kołku.

FOGO UNIA Leszno

Duże roszady nastąpiły w zespole aktualnego mistrza Polski. Z klubu odeszli dwaj wychowankowie, którzy przez wiele lat stanowili o sile formacji młodzieżowej – Bartosz Smektała i Dominik Kubera. Pierwszy z nich wybrał starty w częstochowskim zespole, drugi z nich pozostał bez przynależności klubowej. FOGO UNIA zadbała jednak o dobre zastępstwo w postaci byłego mistrza Świata. Szeregi zespołu zasilił Jason Doyle, który ostatni sezon spędził w ELTROX WŁÓKNIARZU.

Przyszli: Jason Doyle
Odeszli: Dominik Kubera, Bartosz Smektała
Trener: Piotr Baron

MOJE BERMUDY STAL Gorzów

Powrót do MOJE BERMUDY STALI Gorzów zaliczył Martin Vaculik. Słowak przez dwa lata reprezentował barwy rywala „zza miedzy” – FALUBAZU Zielona Góra. Teraz Vaculik będzie, obok Bartosza Zmarzlika i Andersa Thomsena, liderem gorzowian po odejściu Krzysztofa Kasprzaka oraz Nielsa Kristiana Iversena. W szeregach wicemistrzów PGE Ekstraligi wyróżnić się może także Markus Birkemose. Duński talent pokazał się z dobrej strony podczas sezonu 2020 i może być solidnym punktem MOJE BERMUDY STALI na pozycji U24.

Przyszli: Martin Vaculik, Kamil Nowacki (powrót z wypożyczenia), Nicolai Klindt (gość)
Odeszli: Krzysztof Kasprzak, Niels Kristian Iversen, Mateusz Bartkowiak (wypożyczenie)
Trener: Stanisław Chomski

BETARD SPARTA Wrocław

Aspiracje do złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski ponownie wykazuje BETARD SPARTA Wrocław. Do zespołu dołączył czołowy zawodnik najlepszej żużlowej ligi świata – Artem Laguta. Rosjanin przez kilka sezonów był ważnym ogniwem grudziądzkiego klubu, jednak teraz postanowił zmienić otoczenie, by spełnić marzenie o złotym medalu. Liderzy wrocławian (Maciej Janowski i Tai Woffinden) otrzymali solidne wsparcie na sezon 2021.

Przyszli: Artem Laguta, Mateusz Panicz (powrót z wypożyczenia), Andzej Lebedevs (gość), Jakub Jamróg (gość)
Odeszli: Max Fricke, Wiktoria Garbowska, Bartosz Curzytek, Mateusz Gzyl (wypożyczenia)
Trener: Dariusz Śledź

FALUBAZ Zielona Góra

Sporo zmian nastąpiło w kadrze zielonogórzan. Z klubem pożegnali się Martin Vaculik, Michael Jepsen Jensen, Norbert Krakowiak i kończący karierę Antonio Lindbaeck. Punkty dla FALUBAZU zdobywać będą nowi zawodnicy, dobrze znani w najlepszej żużlowej lidze świata – Matej Zagar oraz Max Fricke. Zespół ma także nowego kierownika drużyny. Marek Mróz zastąpił na tym stanowisku Tomasza Walczaka.

Przyszli: Matej Zagar, Max Fricke, Vaclav Milik, Kacper Grzelak
Odeszli: Michael Jepsen Jensen, Norbert Krakowiak, Martin Vaculik, Antonio Lindbaeck (koniec kariery)
Trener: Piotr Żyto

ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa

Przetasowania składu na miarę medalu? W Częstochowie na to liczą. Do ELTROX WŁÓKNIARZA dołączyli młodzi, lecz z dużym talentem zawodnicy – Bartosz Smektała, Kacper Woryna oraz Jonas Jeppesen. Razem z Leonem Madsenem i Fredrikiem Lindgrenem mają stanowić o sile formacji seniorskiej. Wśród młodzieżowców nadal ważnym ogniwem będzie Jakub Miśkowiak.

Przyszli: Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Jonas Jeppesen, Oskar Polis (gość)
Odeszli: Jason Doyle, Paweł Przedpełski, Rune Holta
Trener: Piotr Świderski

MOTOR Lublin

Lublinianie nadal czekają na wejście do fazy play-off. Jacek Ziółkowski i Maciej Kuciapa postawili wraz z zarządem klubu na żużlowców sprawdzonych (Grigorij Laguta, Mikkel Michelsen lub Jarosław Hampel), ale też wzmocnili zespół w każdej formacji. Najgłośniejszym echem w ruchach odbiło się pozyskanie Dominika Kubery (póki co niepotwierdzona przynależność klubowa ze względów formalnych) i Mateusza Cierniaka. Ta dwójka perspektywicznych żużlowców może wkrótce być solidną częścią MOTORU na kolejne lata.

Przyszli: Dominik Kubera (bez potwierdzonej przynależności klubowej), Krzysztof Buczkowski, Mateusz Cierniak, Mark Karion, Rohan Tungate (gość)
Odeszli: Matej Zagar, Jakub Jamróg, Paweł Miesiąc, Oskar Bober, Viktor Trofymov
Menedżer: Jacek Ziółkowski

ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz

Kibice grudziądzkiego klubu musieli przełknąć gorycz porażki, jaką był sezon 2020. Teraz przed zespołem również ciężka rywalizacja. Zarząd zdecydował się na duże zmiany. Nowym trenerem został Janusz Ślączka, a do składu dołączyli Krzysztof Kasprzak, Norbert Krakowiak i Mateusz Bartkowiak. Mocnym osłabieniem zespołu było odejście Artema Laguty, a jego rolę będzie chciał przejąć Nicki Pedersen, który wraz z Kennethem Bjerre powinni stworzyć parę liderów ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM-u.

Przyszli: Krzysztof Kasprzak, Norbert Krakowiak, Mateusz Bartkowiak (wypożyczenie), Krystian Pieszczek (gość), Frederik Jakobsen (gość)
Odeszli: Artem Laguta, Krzysztof Buczkowski, Marcin Turowski
Trener: Janusz Ślączka

EWINNER APATOR Toruń

Beniaminek PGE Ekstraligi wzmocnił każdą formację, ale przede wszystkim nadal będzie korzystał z duetu braci Holderów. Do Torunia powrócił wychowanek Paweł Przedpełski, a z Gdańska pozyskano zdolnego juniora Karola Żupińskiego. Nie można też zapomnieć o Robercie Lambercie, który jest jednym z najlepszych zawodników, biorąc pod uwagę pozycję U24.

Przyszli: Robert Lambert, Paweł Przedpełski, Karol Żupiński, Viktor Kulakov (gość)
Odeszli: Viktor Kulakov (transfer definitywny, ale będzie pełnił rolę „gościa”), Ryan Douglas
Trener: Tomasz Bajerski