Nie żyje Jerzy Szczakiel

Fot. Upright Speedway
Fot. Upright Speedway

We wtorek nad ranem, po długiej chorobie, zmarł Jerzy Szczakiel, pierwszy reprezentant Polski, który w 1973 roku na stadionie w Chorzowie zdobył tytuł indywidualnego mistrza Świata na żużlu. W przeszłości całą karierę spędził w Kolejarzu Opole.

Swoją przygodę z żużlem rozpoczął w 1967 roku w Opolu. W barwach Kolejarza jeździł nieprzerwanie przez 12 lat, a w tym czasie największym sukcesem, jaki odniósł, było mistrzostwo Świata z 1973 roku, wyprzedzając Ivana Maugera i Zenona Plecha. Tym samym Jerzy Szczakiel stał się pierwszym Polakiem, który zdobył złoty medal IMŚ. Dwa lata wcześniej (1971), wraz z Andrzejem Wyglendą zdobył złoto mistrzostw Świata par.

W swoim dorobku zapisał także wygraną w Srebrnym Kasku w 1969 roku, a także tytuł wicemistrza Polski w kategorii seniorów (1971) oraz młodzieżowców (1972). Jerzy Szczakiel zapoczątkował historię specjalnych nagród przyznawanych przy okazji Gali PGE Ekstraligi, a jednocześnie stał się symbolem statuetki jako pierwszy polski Indywidualny Mistrz Świat.