Najlepszy juniorski duet mają w Zielonej Górze – relacja z finału MMPPK

Fot. Marcin Szarejko
Fot. Marcin Szarejko

Para STELMET Falubazu Zielona Góra (Damian Pawliczak i Norbert Krakowiak oraz rezerwowy Matusz Tonder) wywalczyła w Gorzowie złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. Srebro dla Bogdanki Motoru Lublin, brąz zdobyła drużyna Bocar Włókniarza Częstochowa.

W obsadzie gorzowskiego finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych zabrakło FOGO Unii Leszno, a na pewno duet SmektałaKubera byłby murowanym faworytem do złotego medalu.

W pierwszej serii najwięcej emocji mieliśmy w pojedynku drużyn z PGE Ekstraligi. Na początku w starciu Lublina z Częstochową w walce o drugie miejsce Trofymov zahaczył o tylne koło Miśkowiaka i z impetem wpadł w bandę, otwierając bramę do parku maszyn. W powtórce ponownie najlepiej ze startu ruszył Wiktor Lampart i przez cztery okrążenia bronił się przed atakami świeżo upieczonego mistrza Polski juniorów Jakuba Miśkowiaka. W kolejnym biegu pod taśmą spotkali się żużlowcy z Zielonej Góry i Grudziądza. Po starcie Krakowiak wysunął się na prowadzenie, a na przeciwległej prostej Pawliczak z czwartego miejsca, jednym atakiem wyprzedził Turowskiego i Wieczorka.

Starcie zielonogórsko-częstochowskie owocowało w najlepsze ściganie w drugiej serii. Atomowym startem popisał się Krakowiak, a na dystansie fantastyczne ściganie pokazał Pawliczak, który wyprzedził Gruchalskiego i Miśkowiaka. W kolejnym starci kibice na stadionie im. Edwarda Jancarza byli świadkami strasznego karambolu na drugi łuku, podczas którego upadli Nowacki i Kościelski.

W trzeciej serii oczy wszystkich były zwrócone na starcie Bogdanki Motor Lublin z STELMET Falubazem Zielona Góra. Pod taśmą dotychczas niepokonani w zawodach Krakowiak i Lampart. Górą z tego pojedynku wyszedł zielonogórzanin, który po znakomitym starcie odpierał ataki Lamparta. Na ostatnim okrążeniu atakiem pod łokieć Pawliczak wyprzedził Trofymova, zapewniając zwycięstwo STELMET Falubazu 4:2. Czwarta seria startów przyniosła nam derbowe starcie gorzowsko-zielonogórskie. Karczmarz po starcie założył Krakowiaka i na dystansie powiększał przewagę nad żużlowcem STELMET Falubazu, dla którego była to pierwsza porażka w finałowym turnieju.

W 19. biegu para STELMET Falubazu Zielona Góra KrakowiakPawliczak  wygrywając 5:1 z duetem z Rybnika przypieczętowała Młodzieżowe Mistrzostwo Polski Par Klubowych. Złoto do Zielonej Góry wraca po 18 latach!

1. STELMET Falubaz Zielona Góra – 27

Damian Pawliczak – 11 (2,2,1,1,3,2)

Norbert Krakowiak – 16 (3,3,3,2,2,3)

Mateusz Tonder – NS

 

2. BOGDANKA Motor Lublin – 23

Wiktor Lampart – 16 (3,3,2,2,3,3)

Viktor Trofymov – 7 (w,1,0,3,1,2)

Maciej Kuromonow – NS

 

3. BOCAR Włókniarz Częstochowa – 22

Jakub Miśkowiak – 13 (2,1,2,3,3,2)

Michał Gruchalski – 9 (1,d,1,2,2,3)

Bartłomiej Kowalski – NS

 

4. MRGARDEN GKM Grudziądz – 19

Marcin Turowski – 13 (2,1,3,3,2,2)

Kamil Wieczorek – 6 (3,0,2,0,0,1)

Patryk Rolnicki – NS

 

5. TRULY.WORK Stal Gorzów – 17

Rafał Karczmarz – 15 (3,2,3,3,3,1)

Wiktor Jasiński – 0 (0,w,-,-,-,-)

Kamil Pytlewski – 2 (2,0,0,0)

 

6. ARGED MALESA TŻ Ostrovia – 10

Marcin Kościelski – 7 (1,2,1,1,1,1)

Kamil Nowacki – 3 (2,1,w,-,0,-)

Kacper Grzelak – 0 (0,0)

 

7. PGG ROW Rybnik – 8

Przemysław Giera – 7 (1,3,u,1,1,1)

Dominik Tyman – 1 (0,0,1,0,0,0)

Piotr Kaczmarek