Młodzi Polacy żużlową potęgą

19.08.2018 14:53

Żużlowa reprezentacja Polski do 21 lat na torze w duńskim Outrup obroniła tytuł najlepszej młodzieżowej drużyny świata. Podopieczni Rafała Dobruckiego w składzie Bartosz Smektała, Maksym Drabik, Daniel Kaczmarek, Rafał Karczmarz i Wiktor Lampart zgromadzili 46 punktów i o cztery punkty wyprzedzili gospodarzy reprezentacje Danii. Brązowe medale wywalczyli zawodnicy Wielkiej Brytanii, którzy zdobyli 29 punktów. Ostatnie czwarte miejsce zajęła osłabiona drużyna Szwecji, która zdobyła tylko 4 punkty.

Tegoroczny finał zapowiadał się bardzo ciekawie, a Duńczycy po cichu liczyli, że po czterech latach ponownie wywalczą złote medale. Zawody dla  reprezentacji Polski rozpoczęły się pechowo z powodu upadku i wykluczenia Rafała Karczmarza. Decyzją trenera Dobruckiego młody gorzowianin więcej już na torze się nie pojawił zostając zmieniany przez Wiktora Lamparta. Nasz rezerwowy okazał się bardzo dobrym wyborem gdyż w pięciu biegach zdobył 11 punktów. Ponadto w naszej drużynie bardzo dobrze punktowali Bartosz Smektała i Daniel Kaczmarek, którzy pierwsze straty punktowe ponieśli dopiero w czwartej serii startów. Z kolei Maksym Drabik w całych zawodach wygrał tylko jeden wyścig ale zawody ukończył także z dwucyfrowym wynikiem na koncie.

Sprawa złotego medalu dla Polski rozstrzygnęła się w 19 biegu kiedy to został wykluczony Patrick Hansen za spowodowanie upadku Kaczmarka. W powtórce Kaczmarka zastąpił Lampart, który przywożąc do mety trzy punkty zapewnił reprezentacji Polski piąty z rzędu złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, a jedenasty w historii tych zawodów. Wcześniej w biegach 17-18 gospodarze za sprawą Lyagera i Jakobsena odrobili dwa punkty pokonując odpowiednio Drabika i Smektałę. Jednak później nadszedł dla gospodarzy feralny 19 bieg i marzenia o złocie muszą odłożyć na przyszły sezon.

W reprezentacji Danii prym wiedli przede wszystkim Andreas Lyager i Frederik Jakobsen, którzy jednak sami nie dali rady walczyć o złoto. W ekipie Wielkiej Brytanii odczuwalny był brak najlepszego juniora Roberta Lamberta, który miał występ w 3.finale SEC w Daugavpils. Utalentowany Daniel Bewley nie był w stanie praktycznie w pojedynkę walczyć o coś więcej niż brązowe medale. Jego koledzy prezentują jeszcze inny poziom żużla jednak do pokonania osłabionej reprezentacji Szwecji to wystarczyło. Zawody zapewne miałyby inny przebieg gdyby kontuzje nie wykluczyły ze startu w barwach Szwecji Hjelmlanda, Woentina i Klinga. Ich zastępcy byli tylko tłem dla pozostałych reprezentacji.