Mistrzostwa Europy Par: Polacy ze złotym medalem!

Fot. Patryk Kowalski
Fot. Patryk Kowalski

Zwycięstwem reprezentantów Polski zakończył się finał Mistrzostw Europy Par na torze we włoskim Terenzano. Obok biało-czerwonych na podium stanęli Łotysze i Francuzi. Polacy wystąpili w składzie: Jakub Jamróg, Viktor Trofymov i Mateusz Cierniak.

Polacy dobrze rozpoczęli zawody, zwyciężając podwójnie w swoim pierwszym wyścigu. Kolejne gonitwy biało-czerwonych także kończyły się zwycięstwami, a prędkością imponował przede wszystkim Jakub Jamróg. Zawodnik Motoru Lublin przez całe zawody ani razu nie zaznał goryczy porażki.

Oprócz Polaków bardzo dobrze spisywali się gospodarze. Reprezentacja Włoch z Nicolasem Covattim na czele deptała reprezentantom Polski po piętach, podobnie jak Łotysze, którzy zremisowali w bezpośrednim starciu z Polakami. Z kolei do pojedynku Polaków i Włochów doszło w 17. wyścigu, w którym biało-czerwoni pokonali rywali 4:2 i byli już o krok od złotych krążków.

Po słabszym początku wiatru w żagle w drugiej fazie zawodów nabrali Francuzi. Dimitri Berge i David Bellego po dwóch biegowych porażkach, odnieśli cztery kolejne zwycięstwa, pokonując także podwójnie Włochów i rzutem na taśmę zapewnili sobie brązowe krążki, wyprzedzając o punkt reprezentację Czech i przegrywając tylko z Polską i Łotwą. Dobrego tempa z początku zawodów nie utrzymali gospodarze, którzy spadli na piąte miejsce.

Polacy wracają na tron dla Mistrzów Europy po rocznej przerwie. Dla biało-czerwonych jest to ósmy złoty medal w historii europejskiego czempionatu i trzynasty w ogóle. Łotysze wywalczyli swoje drugie srebro, a Francuzi drugi brąz.

Mistrzowie Europy Par 🥇 Ogromne gratulacje!

Opublikowany przez Żużlowa Reprezentacja Polski Sobota, 17 października 2020

Wyniki (za speedwaynews.pl):

Polska 25 pkt
Jakub Jamróg – 17+1
Viktor Trofymov – 8+1
Mateusz Cierniak NS

Łotwa – 23 pkt
Andzejs Lebedevs – 17
Jevgenijs Kostigovs – 1
Olegs Mihailovs – 5+2

Francja – 21 pkt
Dimitri Berge – 12+2
David Bellego – 9
Jordan Dubernard NS

Czechy – 20 pkt
Josef Franc – 9+2
Daniel Klima – 10+1
Zdenek Holub – 1

Włochy – 18 pkt
Nicolas Covatti – 12
Michele Castagna – 0
Nicolas Vincentin – 6+2

Węgry – 12 pkt
Norbert Magosi – 9
Roland Kovacs – 3

Słowacja – 6 pkt
Jakub Valkovic – 0
David Pacalaj – 6

Joachim Piwek