Jakub Miśkowiak mistrzem Świata juniorów! Lampart z brązowym medalem

Fot. Patryk Kowalski

Walka o tytuł IMŚJ zakończyła się, tradycyjnie w Pardubicach. Od początku dobrze spisywali się Jakub Miśkowiak, jak i Mads Hansen. Losy tytułu rozstrzygnęły się w biegu finałowym, w którym górą był Polak. Zawodnik ELTROX WŁÓKNIARZA powtórzył tym samym sukces z 2004 roku swojego wujka – Roberta Miśkowiaka.

Pierwsza seria zawodów nie dostarczyła nam zbyt wielu emocji ani zaskoczeń. Swoje starty wygrali Hansen, Miśkowiak oraz dzika karta na te zawody – Klima. Niestety, dla polskich kibiców, czwarty wyścig nie należał ani do walczącego o podium Lamparta, ani Świdnickiego. Musieli oni uznać w tym biegu wyższość Bloedorna i Kvecha.

W biegu 5. swoją prędkość i cierpliwość wykorzystał Lukas Baumann, który na ostatnim wirażu wykorzystał błąd prowadzącego od startu Daniela Klimy i zanotował 3 punkty. Niemca gonił przez cały bieg Wiktor Lampart, który po raz kolejny przywiózł zaledwie 1 punkt. W kolejnym wyścigu Jakub Miśkowiak wyszedł najsłabiej ze startu i mimo, że przed początkiem drugiego okrążenia zdołał wyprzedzić Woentina, dwójka rywali pewnie mu odjechała. W ostatnim biegu tej serii Norick Bloedorn, mimo ambitnej jazdy i ataków do linii mety, nie zdołał wyprzedzić Gilmore’a. Było to pierwsze biegowe zwycięstwo Australijczyka w tegorocznych rozgrywkach IMŚJ.

Kolejna seria wyrównała szanse większości młodzieżowców w walce o awans do półfinałów. Zawiedli wcześniej dobrze punktujący, a z bardzo dobrej strony pokazali się ci, którzy zawody zaczęli znacznie gorzej. W gronie tych, którzy poprawili swój wynik był Lampart, który zwyciężył bieg 11. W kolejnym wyścigu świetnie spisali się również pozostali dwaj Polacy. Miśkowiak wygrał i przyjechał przed prowadzącym trzy okrążenia Świdnickim.

Bezpośrednie starcie między trzema potencjalnymi medalistami IMŚJ pewnie wygrał Jakub Miśkowiak, za nim ostatecznie przyjechał Mads Hansen. Duńczyk musiał jednak przez dwa okrążenia gonić Kolodinskisa, który finalnie spadł na ostatnią pozycję, za sprawą skutecznego ataku Wiktora Lamparta. Kolejny bieg również należał do biało-czerwonych, wygrał go pewnie Mateusz Świdnicki, który od startu odjechał reszcie rywali.

W ostatniej serii, swój bieg wygrał Hansen. W kolejnym bardzo słabo ze startu wyszedł Miśkowiak i był po dwóch okrążeniach ostatni. Jednak jadący przed nim Levyshyn upadł na tor, po kontakcie z Baumannem. Z powtórki wykluczony został Ukrainiec, a Polak stanął przed szansą na poprawę swojego wyniku, co wykorzystał, przywożąc w nim 3 punkty.

W pierwszym półfinale pewnie do finału wjechał Miśkowiak i Kvech. Niestety ,jako ostatni dojechał do mety Lampart, ale i tak, w związku z brakiem awansu Gustsa do półfinałów, miał już zapewniony brązowy medal.

Drugi półfinał rozpoczął się pechowo, bo upadkiem Bloedorna z Hansenem. Powtórzony bieg wygrał Bloedern, przez trzy okrążenia za jego plecami jechał Świdnicki, a dopiero trzeci Hansen. Taki układ zapewniał Miśkowiakowi tytuł IMŚJ. Niestety Polak zamiast skupić się na drugiej pozycji, próbował atakować Niemca, stracił prędkość, co wykorzystał Duńczyk.

Finał pewnie wygrał Miśkowiak i zapewnił sobie tym samym złoty medal IMŚJ, drugi do mety przyjechał wicemistrz Mads Hansen, a trzeci Jan Kvech.

Wyniki 3. rundy IMŚJ w Pardubicach:

1. J. Miśkowiak (Polska) – 19
2. M. Hansen (Dania) – 16
3. J. Kvech (Czechy) – 14
4. N. Bloedorn (Niemcy) – 15
5. M. Świdnicki(Polska) – 10
6. P. Chlupac (Czechy) – 10
7. W. Lampart (Polska) – 9
8. L. Baumann (Niemcy) – 8
9. D. Klima (Czechy) – 8
10. F. Gusts (Łotwa) – 8
11. A. Woentin (Szwecja) – 6
12. D. Kolodinskis (Łotwa) – 6
13. M. Gilmore (Australia) – 5
14. D. Kemp (Wielka Brytania) – 2
15. S. Goret (Francja) – 2
16. M. Levyshyn (Ukraina) – 0
17. D. Silhan ns
18. P. Kuchar ns

Klasyfikacja generalna IMŚJ 2021:

1. J. Miśkowiak (Polska) – 58
2. M. Hansen (Dania) – 54
3. W. Lampart (Polska) – 40
4. M. Świdnicki(Polska) – 31
5. P. Chlupac (Czechy) – 29
6. F. Gusts (Łotwa) – 28
7. J. Kvech (Czechy) – 28
8. N. Bloedorn (Niemcy) – 28
9. A. Woentin (Szwecja) – 25
10. D. Kolodinskis (Łotwa) – 18
11. M. Cierniak (Polska) – 18
12. L. Baumann (Niemcy) – 17
13. M. Karion (MFR) – 16
14. M. Levyshyn (Ukraina) – 12
15. M. Gilmore (Australia) – 10
16. D. Klima (Czechy) – 8
17. E. Matjusonoks (Łotwa) – 5
18. S. Goret (Francja) – 5

 

Alicja Labrenc