Mikkel Andersen zwycięzcą SGP 3. Antoni Kawczyński na podium

Mikkel Andersen z Danii okazał się najlepszy podczas finału SGP 3 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Po rywalizacji w wyścigu dodatkowym na podium stanęli jego rodak, Villads Nagel Christiansen oraz reprezentant Polski, Antoni Kawczyński.

Najlepsi zawodnicy na świecie w klasie 250cc ścigali się przez dwa dni. Z dwóch turniejów półfinałowych do decydujących zawodów awansowało po ośmiu zawodników. W tym gronie znalazło się czterech Polaków – Antoni Kawczyński, Kacper Mania, Szymon Ludwiczak oraz Gracjan Szostak.

W pierwszym biegu doszło do sporej niespodzianki. Antoni Kawczyński zdołał pokonać głównego faworyta imprezy, Mikkela Andersena. Polak był znakomicie dysponowany w początkowej fazie zawodów i po trzech seriach startów pozostawał niepokonany. Mimo jednej wpadki, zdobył aż 12 punktów i uzyskał awans do biegu dodatkowego o miejsca 2-4.

Skład tego wyścigu uzupełnili Kacper Mania oraz Villads Nagel Christiansen. Polak miał szansę na złoty medal, ale w bezpośrednim starciu uległ Mikkelowi Andersenowi. Duńczyk zanotował cztery kolejne zwycięstwa i zapewnił sobie swój życiowy sukces, jakim jest triumf w SGP3. Mania natomiast musiał walczyć o medale w biegu dodatkowym.

W nim po pewny triumf jechał Kawczyński, ale Mania na jednym z łuków spowodował upadek Villadsa Nagela Christiansena. W powtórce Duńczyk poradził sobie z reprezentantem Polski i sięgnął po srebrny medal, drugi raz z rzędu stając na podium IMŚ 250cc. Kawczyński wywalczył brąz. To także największe osiągnięcie zawodnika Wybrzeża Gdańsk w dotychczasowej przygodzie z żużlem.

Kibice na Stadionie Olimpijskim nie mogli narzekać na nudę. W wielu wyścigach młodzi zawodnicy dostarczali ogromnych emocji i tasowali się na trasie. Ponadto na trybunach pojawiło się sporo fanów, przede wszystkim z Polski, którzy dopingowali wszystkich reprezentantów. Szymon Ludwiczak zajął 6. miejsce, natomiast Gracjana Szostaka sklasyfikowano na 16. lokacie.

Wyniki (za speedwaynews.pl):
1. Mikkel Andersen (Dania) – 13 pkt
2. Villads Nagel Christiansen (Dania) – 12+3
3. Antoni Kawczyński (Polska) – 12+2
4. Kacper Mania (Polska) – 12+W
5. Sebastian Mayland (Dania) – 11
6. Szymon Ludwiczak (Polska) – 9
7. Anton Jansson (Szwecja) – 9
8. Patrick Kruse (Dania) – 7
9. Adam Bednář (Czechy) – 7
10. Luke Harrison (Wielka Brytania) – 6
11. Andreas Olsen (Dania) – 6
12. Patrick Hyjek (Niemcy) – 5
13. Ace Pijper (Wielka Brytania) – 5
14. Frido Ving Viidas (Estonia) – 5
15. Alfons Wiltander (Szwecja) – 1
16. Gracjan Szostak (Polska) – 0

Joachim Piwek