MEP U19: Łotysze triumfują w Gdańsku. Polacy ze srebrem

05.06.2021 20:06

Zwycięstwem Łotwy zakończyły się Mistrzostwa Europy Par do lat 19 na torze w Gdańsku. Drugie miejsce przypadło naszym reprezentantom, zaś podium uzupełniła Wielka Brytania. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju był reprezentant triumfatorów – Francis Gusts (17+1).

Trener Polski, Rafał Dobrucki do sobotnich zmagań desygnował trójkę młodzieżowców z klubów PGE Ekstraligi: Mateusza Cierniaka ( MOTOR Lublin), Bartłomieja Kowalskiego (ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa) oraz Michała Curzytka (BETARD SPARTA Wrocław).

Łotysze od samego początku prezentowali znakomitą dyspozycję, czego dowodem jest fakt, iż pięć z sześciu biegów z udziałem młodzieżowców z tego kraju, kończyło się ich podwójnym triumfem 5:1. Jedynymi zawodnikami, którzy byli w stanie wyrwać punkty złotym medalistom sobotnich zmagań byli Duńczycy, którzy piętnastą gonitwę dnia zremisowali 3:3. Ostatecznie Łotwa z niepokonanym Francisem Gustsem na czele zapewniła sobie złoty medal po 18. biegu.

Z kolei nasi reprezentanci w poszczególnych biegach pokonywali reprezentacje: Szwecji (w stosunku 4:2), Czech i Danii (obie w stosunku 5:1). Remisem 3:3 kończyły się potyczki biało-czerwonych z zawodnikami Wielkiej Brytanii i Niemiec. Natomiast w jednym z biegów nasi reprezentanci ulegli 1:5 jak się później okazało – Mistrzom Europy Par do lat 19. Najlepszym polskim zawodnikiem był Mateusz Cierniak, który zapisał przy swoim nazwisku 17 „oczek”.

Po 21. biegach zarówno reprezentanci Polski, jak i Wielkiej Brytanii zgromadzili po 21 punktów. Tym samym do wyłonienia srebrnego medalisty Mistrzostw Europy Par do lat 19 potrzebny był bieg dodatkowy. W nim Mateusz Cierniak pewnie pokonał Drew Kempa i ostatecznie to nasi reprezentanci zajęli drugą lokatę, a Wielka Brytania sięgnęła po brązowy medal. Warto w tym miejscu wyróżnić młodego Brytyjczyka, który zdobył w zawodach 17 punktów, będąc liderem swojej reprezentacji.

Dalsze miejsca w klasyfikacji zajęły kolejno reprezentacje: Danii, Szwecji, Czech i Niemiec.

Dodajmy, że Mistrzostwa Europy Par do lat 19 to nowa impreza w żużlowym kalendarzu. Do tej pory zawody z udziałem młodzieżowców do lat 19 nosiły miano Pucharu Europy Par. Ta impreza odbywała się w latach 2018-2020. Jej pierwszą edycję zwyciężyli nasi reprezentanci.