Max Fricke obronił tytuł Indywidualnego Mistrza Australii

Fot. Marcin Szarejko
Fot. Marcin Szarejko

Zwycięstwem Jacka Holdera zakończyła się V runda Indywidualnych Mistrzostw Australii na torze w Gillman. Drugie miejsce zajął triumfator całego cyklu Max Fricke, a podium uzupełnił Rohan Tungate. Na ostatniej pozycji przyjechał Josh Pickering.

Tegoroczne rozgrywki w Australii zakończyły się obroną tytułu przez Maxa Fricke’a. Zawodnik wrocławskiej BETARD Sparty zdołał obronić tytuł zdobyty przed rokiem. Na swoim koncie, podczas pięciu rund, uzbierał 71 punktów. Przez cały turniej zawodnik BETARD Sparty prezentował bardzo dobrą formę i nie pozwolił sobie na straty dorobku punktowego. Wicemistrzem został Jack Holder, a brązowy krążek trafił w ręce Tungate’a. Stawkę uzupełnił Chris Holder i to ta czwórka powalczy w eliminacjach do przyszłorocznego cyklu FIM SGP.

Temperatura w Gillman była dość wysoka, ale nie przeszkodziło to odjechać zawodów. Tor był dobrze przygotowany. Pierwsza seria startów należała do Bena Cooka, Chrisa Holdera, Rohana Tungate’a i Jaimona Lidsey’a. Bieg drugi został przerwany z powodu nierównego startu Jacka Holdera. W powtórce tej gonitwy najlepszy okazał się starszy z braci Holder, który do końca pozostawał nieuchwytny dla rywali, a tuż za nim na mecie zameldował się Jack.

Druga seria startów rozpoczęła się od wygranej obrońcy tytułu – Fricke’a. Chris Holder, wicelider klasyfikacji generalnej, nie zdołał dogonić zawodnika wrocławskiego klubu i przyjechał na metę jako drugi. Swoje biegi wygrali również: Jaimon Lidsey i Sam Masters. Jack Holder w biegu 8. pokazał, jak skutecznie się ścigać. Uciekł rywalom na bezpieczną odległość i stopniowo ją powiększał.

Justin Sedgmen swoją wygraną w biegu 9. rozpoczął kolejną serię startów. Trzy „oczka” trafiły również na konto Rohana Tungate’a, który stoczył z mistrzem Świata z 2012 roku, walkę o pierwszą pozycję. Jack Holder w biegu 11. zdołał się obronić przed atakami ze strony zawodnika FOGO Unii Leszno, Jaimona Lidsey’a i wywalczyć kolejne 3 punkty. Josh Pickering zamknął serię wygarną w swoim wyścigu.

Czwarta odsłona startów rozpoczęła się od dotknięcia taśmy przez Jaimona Lidsey’a. W powtórce biegu w miejsce mistrza Australii do lat 21 pojawił się rezerwowy – Frazer Bows, a 3 punkty zgarnął Brady Kurtz. Kolejny wyścig przyniósł ogromne emocje. Znakomita walka na torze w Gillman o pierwszą pozycję trwała między Jackiem Holderem, a Maxem Frickiem. Tasowali się przez pierwsze dwa okrążenia, ale ostatecznie to Jack wyszedł na prowadzenie. 15. bieg to świetna jazda starszego z braci Holder, który zdołał się wcisnąć między rywali i z powodzeniem minąć wszystkich. Sam Masters zgarnął na swoje konto kolejne 3 „oczka”. Po tej kolejce zmagań jasne było, że zawodnik BETARD Sparty Wrocław obronił mistrzowski tytuł, zdobyty przed rokiem.

Ostatnia seria startów to pewna wygrana Jacka Holdera, Brady’ego Kurtza, Rohana Tungate’a i Jaimona Lidsey’a. Cała czwórka awansowała do półfinałów. Oprócz nich w tej fazie wystąpili Max Fricke, Josh Pickering, Sam Masters i Chris Holder.

Pierwszy półfinał zakończył się zwycięstwem Jacka Holdera. Na drugim miejscu znalazł się Pickering, który pokonał starszego brata zawodnika eWinner Apatora. Z drugiego biegu awansowali Fricke oraz Tungate. W finale natomiast swoja dobrą dyspozycję potwierdził J. Holder, który zwyciężył w Gillman. Drugi był Fricke, a podium uzupełnił Tungate.

The top 4 for the 2020 Australian Speedway Championship:1st Max Fricke 2nd Jack Holder3rs Rohan Tungate 4th Chris Holder

Opublikowany przez Australian Speedway Championships Sobota, 11 stycznia 2020

Wyniki V rundy IM Australii w Gillman:

1. Jack Holder – 20
2. Max Fricke – 16
3. Rohan Tungate – 16
4. Josh Pickering – 13
5. Chris Holder – 13
6. Jaimon Lidsey – 12
7. Brady Kurtz – 10
8. Sam Masters – 8
9. Ben Cook – 7
10. Robert Medson – 6
11. Justin Sedgmen – 5
12. Zach Cook – 5
13. Ryan Douglas – 4
14. Jack Morrison – 1
15. Dakota Ballantyne – 1
16. Jordan Stewart – 1
17. Brayden McGuinness – 0
18. Fraser Bowes – 0

TOP 10 klasyfikacji generalnej IM Australii*:

1. Max Fricke – 71 pkt
2. Jack Holder – 62 pkt
3. Rohan Tungate – 59 pkt
4. Chris Holder – 57 pkt
5. Jaimon Lidsey – 55 pkt
6. Brady Kurtz – 47 pkt
7. Josh Pickering – 38 pkt
8. Sam Masters – 37 pkt
9. Ryan Douglas – 26 pkt
10. Zach Cook – 20 pkt
10. Robert Medson – 20 pkt

*pogrubioną czcionką zawodnicy, którzy uzyskali przepustki do eliminacji Grand Prix Challange.

 

Paulina Wiśniewska