Mateusz Cierniak wygrywa FIM SGP 2 w Pradze!

Fot. Marcin Karczewski

Junior MOTORU Lublin okazał się najlepszy w pierwszym finale FIM SGP 2, który odbył się w Pradze. Drugie miejsce zajął Francis Gusts, a trzecie Petr Chlupac.

Zawody na praskiej Markecie były opóźnione o ok. pół godziny ze względu na obfite opady deszczu, które pojawiły się niedługo przed planowanym startem. Tor był bardzo wymagający dla młodych zawodników, a oni sami musieli zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale i nawierzchnią. To skutkowało, że kibice oglądali dużo upadków i uślizgów.

Rundę zasadniczą najlepiej przejechał Jan Kvech, który wyprzedził Francisa Gustsa i Petra Chlupaca. Do półfinałów awansowała dwóch reprezentantów Polski – Mateusz Cierniak oraz Jakub Miśkowiak. Udział w zawodach zakończyli Wiktor Lampart (9. miejsce), Mateusz Świdnicki (10. miejsce) i Wiktor Przyjemski (17. miejsce).

W 1. półfinale górą byli obaj zawodnicy z Czech, którzy jako jedyni ukończyli bieg, gdzie Chlupac zanotował upadek na ostatnim okrążeniu, jednak udało mu się dobiec z motocyklem do mety. Kolejny wyścig, to pewny awans Gustsa i Cierniaka. W wielkim finale najlepiej ze startu wyszedł Łotysz, który przez 3 okrążenia był liderem biegu. Na ostatnim „kółku” Polak jednak skutecznie zaatakował i zwyciężył w 1. finale nowej odsłony zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów.

Kolejna runda zaplanowana jest na 14 sierpnia, a obiektem zmagań będzie tymczasowy tor w Cardiff.

Klasyfikacja po 1. finale FIM SGP 2:

1. Mateusz Cierniak (Polska) – 20
2. Francis Gusts (Łotwa) – 18
3. Petr Chlupac (Czechy) – 16
4. Jan Kvech (Czechy) – 14
5. Timi Salonen (Finlandia) – 12
6. Benjamin Basso (Dania) – 11
7. Jakub Miśkowiak (Polska) – 10
8. Jonas Knudsen (Dania) – 9
9. Wiktor Lampart (Polska) – 8
10. Mateusz Świdnicki (Polska) – 7
11. Casper Henriksson (Szwecja) – 6
12. Gustav Grahn (Szwecja) – 5
13. Kevin Juhl Pedersen (Dania) – 4
14. Celina Liebmann (Niemcy) – 3
15. Daniel Klima (Czechy) – 2
16. Bruno Belan (Czechy) – 1
17. Wiktor Przyjemski (Polska) – 0
18. Matous Kamenik (Czechy) – 0