Mark Karion – młody Rosjanin wielką nadzieją MOTORU Lublin

Fot. Przemysław Gąbka
Fot. Przemysław Gąbka

Mark Karion to nowy nabytek MOTORU Lublin. Dla kibiców żużla w Polsce nie jest to znany zawodnik, jest też wiele znaków zapytania odnośnie jego przyszłej formy. Jednak włodarze klubu wierzą, że pozyskując Rosjanina, będzie on stanowić o sile zespołu w perspektywie następnych kilku lat. W sezonie 2021 zobaczymy go jako zawodnika na pozycji U24.

20-letni Karion pochodzi z rosyjskiej miejscowości Dalniegorsk (500 km od Władywostoku). W Rosji żużel nie jest tak popularny, jak motocross. Zimową porą w rodzinnej miejscowości żużlowca odbywają się zawody Ice Racingu. Jak widać młody zawodnik MOTORU poszedł w stronę żużla, a nie tak jak ojciec, Jewgienij Karion, w motocross.

Mark urodził się 5 kwietnia 2000 roku. Rosjanin swoje pierwsze zawody odjechał w sezonie 2016 w Togliatti. Były to Drużynowe Mistrzostwa Rosji Juniorów. Karion wystąpił w trzech biegach – dwa razy wygrał, a raz nie ukończył wyścigu. Dorobek punktowy juniora przyczynił się jednak do zdobycia 2. miejsca w tych zawodach. W 2017 roku w barwach Wostoku, Karion uzyskał średnią 1,867 i był to jeden z lepszych wyników w tej drużynie.

Rosjanin zapowiadał się bardzo dobrze i wszystko wskazywało na to, że zawodnik wkrótce może pójść w ślady Emila Sayfutdinova czy braci Laguta. Ogromną rolę w karierze Kariona odegrał z pewnością Grigorij. Od najmłodszych lat Mark wzorował się na starszym z braci. Przy transferze do MOTORU Lublin, odegrał on kluczową rolę w negocjacjach z klubem. Sam Mark kilkukrotnie dziękował mu za to.

Do naszego składu w sezonie 2021 dołącza 20-letni Rosjanin – Mark Karion.Witamy na pokładzie❗💛🐐💙Miasto Lublin LW Bogdanka Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. Lubelskie Perła Speedway Ekstraliga

Posted by Speedway Motor Lublin on Sunday, November 15, 2020

W sezonie 2018 Mark Karion wystąpił pierwszy raz w Polsce – w barwach ostrowskiego zespołu. Zawodnik odjechał kilka spotkań, a pechowy dla niego okazał się mecz w Rybniku podczas II rundy Nice Cup. W 10. biegu upadł, w wyniku czego doszło do złamania obojczyka. Ten wypadek wykluczył go z dalszych startów, a zawodnik zakończył przygodę na żużlu w Polsce. Wrócił do rodzinnego kraju, gdzie po wyleczeniu kontuzji zaczął startować w Wostoku.

Kariera młodego Rosjanina nabierała tempa. W zakończonym sezonie 2020 w lidze rosyjskiej, Karion uzyskał bardzo wysoką średnią biegową 2,057. Reprezentując barwy drużyny z Władywostoku, która zajęła 3. miejsce. W tym samym roku Mark Karion został srebrnym medalistą Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostw Rosji.

Rosjanin podkreślał wielokrotnie, że bardzo się cieszy z takiego dużego skoku w swojej karierze. Zawodnik z pewnością będzie mógł liczyć na wsparcie kapitana MOTORU Lublin, Grigorija Laguty, który bardzo wychwalał swojego rodaka.

 

Michał Kulpa