Madsen wygrywa w Rybniku. Michelsen mistrzem Europy!

Fot. Marcin Karczewski

Finałowa runda Indywidualnych Mistrzostw Europy miała miejsce w Rybniku. Zawody od początku zapewniły kibicom wiele pozytywnych doświadczeń. Ostatecznie z walki o tytuł zwycięsko wyszedł Mikkel Michelsen (51 punktów w klasyfikacji generalnej) i to on będzie w przyszłym roku reprezentował Danię w cyklu FIM Speedway Grand Prix.

Emocje na rybnickim torze zdało się wyczuć od samego początku zawodów. Już w biegu otwarcia było nerwowo. Przy pierwszym podejściu w taśmę wjechał Rune Holta i został wykluczony z powtórki, a w niej bezkonkurencyjny był z czwartego pola Bartosz Smektała. Drugie starcie to bardzo zacięta rywalizacja, w której do samej linii mety o wygraną walczył Patryk Dudek z Davidem Bellego. Tym razem górą był Polak. W trzecim biegu miała miejsce wewnętrzna walka między Duńczykami, na trzecim okrążeniu udanym atakiem popisał się Mikkel Michelsen, który przy wewnętrznej łatwo minął Nickiego Pedersena. Atrakcyjnie zapowiadał się bieg kończący rywalizację pierwszej serii i starcie Leona Madsena z liderem cyklu przed rybnickimi zawodami Piotrem Pawlickim. Duńczyk bardzo dobrze wyszedł spod taśmy i z dużą przewagą wygrał rywalizację z Polakiem, którym w tym biegu przyjechał na końcu stawki.

Druga seria rozpoczęła się rewelacyjnie dla Piotra Pawlickiego, który powrócił na dobre tory i zwyciężył po walce na dystansie z Patrykiem Dudkiem. Po wpadce w pierwszej serii, „trójkę” do mety przywiózł Robert Lambert. W siódmej gonitwie Leon Madsen, pomimo przegranego startu, szybko zbudował prędkość i śmiałym atakiem na łuku kończącym pierwsze okrążenie skutecznie minął swojego głównego rywala w walce o tytuł IME Mikkela Michelsena. W ósmej gonitwie bezkonkurencyjny był Bartosz Smektała, który po tej serii startów wraz z Leonem Madsenem prowadził z kompletem zwycięstw.

W biegu otwierającym trzecią serię, skutecznie o trzy punkty powalczyli Siergey Logachev i Mikkel Michelsen. W kolejnej odsłonie rybnickich zawodów Leon Madsen przyjechał tylko drugi i znów tracił dwa punkty w klasyfikacji generalnej do swojego kolegi z reprezentacji Danii. Od początku zawodów wiele zwycięstw zawodników można było odnotować z pola 1. i 4. Nie inaczej było w biegach 11. i 12.,w których zgodnie z pola przy krawężniku zwyciężali Daniel Bewley oraz Piotr Pawlicki. Po tej serii startów nie było już zawodnika z kompletem zwycięstw.

W biegu 14. zwyciężył Rune Holta. 48-latek znakomitym atakiem na drugim okrążeniu wyprzedził Mikkela Michelsena, a Piotr Pawlicki przyjechał na trzeciej pozycji. W 16. biegu swoje szanse na odrobienie punktów do lidera klasyfikacji generalnej nie skorzystał Leon Madsen, który przyjechał na końcu stawki w tym biegu.

Ostatnia seria znakomicie rozpoczęła się dla Madsena, który pewnie zwyciężył w biegu 17. i zbliżył się po raz kolejny do złotego medalu IME. W biegu 18. byliśmy świadkami znakomitej walki o zwycięstwo pomiędzy Patrickiem Hansenem, a Davidem Bellego. Francuz na ostatnim łuku skutecznie zaatakował młodego Duńczyka. Piotr Pawlicki pogrzebał swoje szanse na walkę o tytuł IME w biegu 19., wjeżdżając w taśmę. W powtórce bezkonkurencyjny był obrońca tytułu IME Robert Lambert. W biegu 20. Mikkel Michelsen mógł postawić przysłowiową „kropkę nad i” w walce o tytuł IME, ale potrzebował w tym starciu zwycięstwa. Trzy punkty w tym biegu przywiózł jednak Patryk Dudek, który cały czas miał jeszcze realne szanse na zajęcie trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej Speedway European Championship.

W biegu barażowym Mikkel Michelsen startujący z najlepszego tego dnia, pierwszego pola nie pozostawił złudzeń pozostałym uczestnikom tego biegu, pewnie wygrywając. Drugą pozycję obronił Leon Madsen i to oni zapewnili sobie awans do wielkiego finału.

Bieg finałowy to kolejny popis Duńczyków. Rundę Indywidualnych Mistrzostw Europy w Rybniku wygrał co prawda Leon Madsen, zapewniając sobie tytuł wicemistrza Europy, ale na drugiej pozycji linię mety przekroczył Mikkel Michelsen, zdobywając tym samym złoty medal.

Wyścig finałowy nie zakończył emocji na rybnickim owalu. Byliśmy jeszcze świadkami dwóch dodatkowych biegów. Pierwszy z nich miał rozstrzygnąć, kto zajmie 5. miejsce i ostatecznie będzie startował w przyszłym roku w cyklu Speedway European Championship. Z potyczki pomiędzy Danielem Bewleyem, a Bartoszem Smektałą, górą był Brytyjczyk. Drugi wyścig o brązowy medal IME wygrał zdecydowanie Patryk Dudek, który pewnie pokonał Piotra Pawlickiego.

Punktacja Indywidualnych Mistrzostw Europy w Rybniku:

 1. Leon Madsen – 14
 2. Mikkel Michelsen – 14
 3. Patryk Dudek – 13
 4. Bartosz Smektała – 12
 5. Siergey Logachev -10
 6. David Bellego – 9
 7. Robert Lambert – 9
 8. Piotr Pawlicki – 7
 9. Nicki Pedersen – 7
 10. Daniel Bewley – 6
 11. Patrick Hansen – 6
 12. Rune Holta – 4
 13. Vaclav Milik – 4
 14. Timo Lahti – 4
 15. Andzejs Lebedevs – 4
 16. Kai Huckenbeck – 3
 17. Jakub Miśkowiak – 0
 18. Victor Trofymov – 0

Bieg dodatkowy o 3. miejsce: Dudek, Pawlicki

Bieg dodatkowy o 5. miejsce: Bewley, Smekatała

Baraż: Michelsen, Madsen, Logachev, Bellego

Finał: Madsen, Michelsen, Dudek, Smektała

Rafał Borek