Maciej Janowski zachwycony treningami rowerowymi. „Wkręciłem się na dobre”

Fot. Ewelina Włoch-Wrońska

Na przełomie kilku ostatnich lat w Polsce dużą popularność zdobył zdrowy styl życia. Zatem jakich reżimów żywieniowych powinni przestrzegać żużlowcy w trakcie sezonu i czy dobrze zbilansowana dieta, która pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała jest w żużlu niezwykle ważna? Jak regenerują się żużlowcy? Na te i kilka innych pytań odpowiedział nam Maciej Janowski w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl.

Maciej Janowski, jak sam mówi, nie ma dietetyka, stara się odżywiać dobrze, a pomaga mu w tym doświadczenie, jakie nabrał podczas całej swojej kariery. – Wiem, co mam jeść i jakie posiłki stosować przy startach i ciężkich treningach – tłumaczył żużlowiec w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl.

Każdy zawodnik pilnuje swojej diety. Nie ma co ukrywać, że odpowiednia masa ciała w żużlu to niezwykle ważna kwestia, a związana z tym suplementacja pomaga w osiągnięciu docelowej wagi startowej. – Zawsze miałem problem z suplementacją, ilość tabletek mnie przerażała i nie dawałem rady. W zasadzie u mnie suplementacja stanowi jakieś 2% – powiedział zawodnik.

W ostatnim czasie bardzo popularny wśród żużlowców stał się trening kolarski, który jest doskonałym treningiem uzupełniającym. – W 2022 roku wkręciłem się na dobre jeśli chodzi o rower szosowy, a przy tym poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi, z którymi utrzymuję kontakt do dzisiaj i między innymi umawiam się na wyjazdy do Calpe szlifować formę. Jest to super trening pod żużel i nogi tak nie bolą jak przy bieganiu – podsumował Maciej Janowski.

Calpe głównie kojarzy się z obozami treningowymi z udziałem rowerów szosowych. Nie wszyscy jednak zawodnicy lubią wyjazdy wspólne. Są tacy, którzy zdecydowanie wybierają wyjazdy indywidualne. – Zarówno jedne, jak i drugie wyjazdy mają w sobie coś dobrego. Czasem lubię wyjechać sam i skupić się wyłącznie na tym, jakie zadania mam przed sobą, ale lubię również spotkać się z kolegami z zespołu, czy innych drużyn i razem potrenować – wyjaśnił wychowanek BETARD SPARTY Wrocław.

Zawodnicy stosują również różne sposoby regeneracji zarówno po treningach, jak i zawodach. Regeneracja jest tak samo ważna, jak trening. – Ja stosuję różne sposoby regeneracji, od zabiegów regeneracyjnych z fizjoterapeutą, po długie spacery po lesie, górach. Nawet gra w konsolę, czy na komputerze potrafi relaksować, więc są różne sposoby regeneracji, w zależności od samopoczucia i tego, na co mogę sobie pozwolić – zakończył Janowski.