Lech Kędziora: Mamy zdolnych juniorów

Fot. Ewelina Włoch-Wrońska

– Największe doświadczenie mają Franciszek Karczewski i Kajetan Kupiec. Na początku sezonu na pewno będziemy korzystać z tych dwóch zawodników – zaznaczył trener ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZA Częstochowa, Lech Kędziora. O PGE Ekstralidze, zawodach U24 Ekstraligi oraz młodzieżowcach w rozmowie dla speeedwayekstraliga.pl.

Częstochowska drużyna rozpocznie nowy sezon PGE Ekstraligi od wyjazdowego meczu w Grudziądzu. Z kolei następnie zaplanowany jest mecz z aktualnym mistrzem Polski, MOTOREM Lublin. Czy według trenera ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZA kalendarz rozgrywek ma znaczenie? – Nie rozmyślam pod tym kątem. Terminarz jest dla wszystkich zespołów, prędzej czy później się spotkamy z każdym. Na pewno wszystkie mecze będą ciężkie dla każdego – powiedział Lech Kędziora w rozmowie dla speedwayekstraliga.pl.

W sezonie 2023 pozycje młodzieżowe ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZA Częstochowa przejdą dużą zmianę. Wiek juniora skończyli dotychczasowi liderzy tej grupy – Jakub Miśkowiak oraz Mateusz Świdnicki. Dodatkowo ten drugi zmienił klub i występować będzie w CELLFAST WILKACH Krosno. Kto zastąpi wspomnianych zawodników? – Największe doświadczenie mają Franciszek Karczewski i Kajetan Kupiec. Na początku sezonu na pewno będziemy korzystać z tych dwóch zawodników. Mamy jeszcze na przyszłość Kacpra Halkiewicza, który ma duże możliwości mimo młodego wieku. Może „deptać po piętach” Franciszkowi oraz Kajetanowi – zaznaczył.

Klub przygotowuje się do U24 Ekstraligi. Szkoleniowiec częstochowian uważa, że kadra jest dobrze zbudowana i daje ona możliwości polskim juniorom zdobywać cenne lekcje. – Jestem zadowolony, że w tym sezonie nasi młodzieżowcy będą mieli dodatkowe mecze. Mamy zdolnych juniorów: Franciszek Karczewski, Kajetan Kupiec. Do tego dochodzą m.in. Kacper Halkiewicz, Szymon Wolski i to będzie fajne dla nich, bo będą się rozwijać. Będziemy spełniać regulamin U24 Ekstraligi, że w składzie musi być dwóch zagranicznych zawodników, a resztę miejsc będziemy obsadzać naszymi żużlowcami, którzy będą zbierać doświadczenie i być może będą mogli szybciej startować w PGE Ekstralidze – wyjaśnił Kędziora.

W 2. Lidze Żużlowej funkcjonuje przepis, że na pozycjach młodzieżowych mogą startować zagraniczni juniorzy. Co na ten temat sądzi nasz rozmówca? – Poziom zawodników młodzieżowych jest różny, tak samo jest z poziomem między PGE Ekstraligą, 1. LŻ i 2. LŻ. Jeżeli chodzi o przepis dla drugoligowych rozgrywek, to jest on poprawny. Jak byśmy zamknęli się na naszych zawodników, których przybywa coraz więcej, to moim zdaniem zostalibyśmy sami. Musimy podnosić ten poziom – zakończył trener ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZA.