Laguta najlepszy w Vojens. Zmarzlik na drugim miejscu!

Fot. Marcin Karczewski

Artem Laguta zwycięzcą 2021 Danish FIM SGP sponsored by Ecco w Vojens! Rosjanin w finałowej batalii pokonał Bartosza Zmarzlika i przed decydującymi rundami w Toruniu ponownie jest liderem klasyfikacji przejściowej cyklu Grand Prix. Miejsce na podium uzupełnił Emil Sayfutdinov, który w klasyfikacji generalnej awansował na trzecią pozycję.

W pierwszej serii od mocnego uderzenia zaczął Mikkel Michelsen, jadący z dziką kartą, zostawiając w otwierającym biegu za plecami Taia Woffindena. Od mocnego uderzenia zaczęli też najlepsi żużlowcy cyklu Grand Prix, Artem Laguta i Bartosz Zmarzlik.

W biegu numer 5 drugą trójkę dopisał do swojego konta Michelsen, a na czwartej pozycji przyjechał wówczas Maciej Janowski. W 8. biegu na starcie zjawili się Laguta i Zmarzlik, a zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł ten pierwszy. Zmarzlik urwał dwa punkty w tym biegu, na ostatnim łuku mijając Maxa Fricke’a.

Trzecia seria to zwycięstwo w biegu nr 9 Mateja Zagara oraz wykluczenie Jasona Doyle’a w biegu następnym, gdy Australijczyk ostro potraktował Emila Sayfutdinova. Na prowadzeniu znajdował się wówczas Bartosz Zmarzlik, który w powtórce musiał uznać wyższość Rosjanina.

Maciej Janowski obudził się dopiero w 4. serii startów. Wówczas Polak w świetnym stylu objechał Andersa Thomsena, jednocześnie po raz pierwszy zostawiając w pokonanym polu Artema Lagutę. Trójkę dorzucili mistrzowie Świata – Bartosz Zmarzlik i Tai Woffinden.

W ostatniej serii o przepustkę do finału jechał Janowski, jednak przyjechał do mety na ostatniej pozycji, kończąc rywalizację na 13. miejscu. Ten bieg wygrał natomiast Bartosz Zmarzlik, który fazę zasadniczą zakończył tym samym na pierwszej pozycji. Nieco na szybkości stracił Artem Laguta, który do mety w swoim biegu przyjechał trzeci.

W pierwszym półfinale awans wywalczyli Bartosz Zmarzlik i Emil Sayfutdinov, natomiast fatalny upadek zaliczyli Mikkel Michelsen i Fredrik Lindgren w drugim półfinale. Duńczyka podniosło na prostej i wpadł w Szweda, który stracił kontrolę nad motocyklem i wpadł z pełną prędkością w początek dmuchanej bandy. Obaj żużlowcy na szczęście wstali z toru o własnych siłach. Sędzia zaliczył wyniki biegu, a awans wywalczyli Artem Laguta i Tai Woffinden.

W finale najlepszy okazał się Laguta, który z dużą przewagą wygrał nad Zmarzlikiem, który drugą pozycję musiał wyszarpać z rąk Sayfutdinova. Na ostatnim miejscu przyjechał Woffinden. Zwycięstwo Laguty oznacza zmianę na pozycji lidera klasyfikacji przejściowej cyklu Grand Prix – Rosjanin o punkt wyprzedza Polaka.

Wyniki 2021 Vojens FIM SGP (9. runda):

 1. Artem Laguta (MFR) – 18
 2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 18
 3. Emil Sayfutdinov (MFR) – 14
 4. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 12
 5. Mikkel Michelsen (Dania) – 11
 6. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 11
 7. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 9
 8. Leon Madsen (Dania) – 8
 9. Martin Vaculik (Słowacja) – 7
 10. Max Fricke (Australia) – 7
 11. Jason Doyle (Australia) – 6
 12. Matej Zagar (Słowenia) – 5
 13. Maciej Janowski (Polska) – 5
 14. Anders Thomsen (Dania) – 5
 15. Oliver Berntzon (Szwecja) – 1
 16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 1
 17. Mads Hansen (Dania) – NS
 18. Fredrik Jakobsen (Dania) – NS

Klasyfikacja generalna:

 1. Artem Laguta (MFR) – 158
 2. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 157
 3. Emil Sayfutdinov (MFR) – 121
 4. Fredrik Lindgren (Szwecja) – 119
 5. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 96
 6. Maciej Janowski (Polska) – 95
 7. Leon Madsen (Dania) – 82
 8. Max Fricke (Australia) – 77
 9. Jason Doyle (Australia) – 74
 10. Anders Thomsen (Dania) – 63
 11. Robert Lambert (Wielka Brytania) – 60
 12. Martin Vaculik (Słowacja) – 53
 13. Dominik Kubera (Polska) – 44
 14. Matej Zagar (Słowenia) – 41
 15. Oliver Berntzon (Szwecja) – 20
 16. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 19

Błażej Kowol