Kto odnajdzie się w elicie? TOP5 transferów z niższych lig do PGE Ekstraligi

Fot. Stal Gorzów

W sezonie 2022 na torach PGE Ekstraligi nie zabraknie debiutantów. Kilka zespołów zdecydowało się na zakontraktowanie żużlowców, którzy dotychczas startowali w niższych klasach rozgrywkowych. Który z klubów dokonał najlepszego wyboru?

Listopadowe okienko transferowe przyniosło sporo niespodziewanych ruchów. Wiele wskazuje na to, że w może dojść do zmiany układu sił. Spory wkład w wyniki będą mieli żużlowcy, który dopiero pukają do drzwi elity. Wybraliśmy pięciu zawodników, którzy przeszli do PGE Ekstraligi z niższych szczebli rozgrywkowych i będą mieli okazję potwierdzić swoją klasę.

5. miejsce – Matias Nielsen

To jeden z zawodników do lat 24 i jedyny, który zasila klub po tym, jak w ubiegłym roku startował w 2. Lidze Żużlowej. Po awansie do PGE Ekstraligi ARGED MALESY Ostrów Wielkopolski, beniaminek musiał sprowadzić do klubu zastępstwo dla Patricka Hansena, który zdecydował się na zmianę barw. Wybór padł na rodaka Hansena, Matiasa Nielsena.

W zestawieniu Duńczyk ma najmniejsze doświadczenie w startach na polskich torach. 23-latek pojawił się w Polsce w sezonie 2020, jednak pierwszy rok nie wyglądał zbyt obiecująco. W 2021 roku Nielsen był już jednak pewnym punktem specHouse PSŻ-u Poznań i wyróżniającym się zawodnikiem w kategorii U-24. Stemplem na transferze był znakomity występ Nielsena podczas Turnieju o Łańcuch Herbowy Ostrowa Wlkp., w którym Duńczyk zajął 2. lokatę. W ARGED MALESIE będzie walczyć o skład z kilkoma innymi zawodnikami, ale wydaje się faworytem do miejsca w podstawowym składzie.

4. miejsce – Frederik Jakobsen

Drugi Duńczyk wśród debiutantów w najlepszej żużlowej lidze świata i drugi z rocznika 1998. Frederik Jakobsen ma być w 2022 roku wzmocnieniem pozycji U-24 w ZOOLESZCZ GKM-ie Grudziądz. 23-latek jest doskonale znany polskim fanom, zwłaszcza w Gnieźnie i Poznaniu, gdzie spędził ostatnie lata. Na koncie reprezentanta Danii nie ma co prawda spektakularnych indywidualnych sukcesów, ale mimo dość młodego wieku może mówić o sporym doświadczeniu. W Polsce ściga się od 2017 roku.

Duński zawodnik był blisko kontraktu w PGE Ekstralidze już po sezonie 2020, ale wówczas sam uznał, że lepiej będzie nabierać doświadczenia w barwach Aforti Startu Gniezno. Dla Jakobsena okazał się to dobry wybór, bo zanotował on świetne rezultaty, a w EWINNER 1. Lidze Żużlowej lepszym zawodnikiem w kategorii U-24 był tylko Patrick Hansen. Warto dodać, że Jakobsen to wielki fan emocji nie tylko na żużlowym torze. Nowy zawodnik ZOOLESZCZ GKM-u uwielbia jeździć na motocrossie, BMX-ie, rowerze szosowym, ale także biegać czy grać w piłkę nożną.

3. miejsce – David Bellego

Po raz pierwszy od lat na transfer z EWINNER 1. Ligi Żużlowej zdecydowała się FOGO UNIA Leszno. David Bellego to najstarszy i jednocześnie najbardziej egzotyczny żużlowiec wśród nowych twarzy najlepszej żużlowej ligi świata. Najstarszy wcale nie oznacza stary, bo Bellego ma tylko 28 lat, a jego kariera jest bardzo bogata. Francuski zawodnik zaczynał karierę na torach długich i trawiastych, które w jego ojczyźnie są popularniejsze. Ponadto ścigał się w Anglii, Szwecji, Danii oraz na wszystkich poziomach w Polsce – wszystkich, oprócz najwyższego, bo to dopiero przed nim. Będzie pierwszym reprezentantem Francji w historii Ekstraligi Żużlowej.

Bellego to chyba najbardziej utytułowany z zawodników tego zestawienia. Żużlowiec FOGO UNII jest m.in. aktualnym Mistrzem Francji i Mistrzem Europy Par. W przeszłości stawał on także na najniższym stopniu podium IMEJ. Przepustką do najlepszej żużlowej ligi świata były dla niego znakomite występy na zapleczu elity. Francuz został najskuteczniejszym zawodnikiem EWINNER 1. LŻ., ale należy pamiętać, że z powodu kontuzji przegapił kilka spotkań. Kibicom w Lesznie do gustu przypadło wzorowanie się na legendzie klubu, Leigh Adamsie. Widać je chociażby na obszyciu motocykla czy kevlarze.

 

2. miejsce – Vadim Tarasenko

Kariera Rosjanina w ostatnich dwóch sezonach przypominała amerykański sen. Przed sezonem 2020 Vadim Tarasenko postanowił podpisać kontrakt z drugoligowymi wówczas Cellfast Wilkami Krosno i w ich barwach imponował w każdym możliwym aspekcie. W tym samym roku gościnnie występował również na wyższym szczeblu w barwach Optibet Lokomotivu Daugavpils. I tam radził sobie świetnie, więc kontrakt w EWINNER 1. Lidze był oczywistością. Przygoda w Abramczyk Polonii Bydgoszcz trwała rok, bo Tarasenko wyrósł na jedną z najjaśniejszych gwiazd ligi.

Sezon 2021 może okazać się prawdziwym przełomem w karierze 27-latka. Rosyjski żużlowiec z dziką kartą zadebiutował w cyklu FIM Speedway Grand Prix w Togliatti, wygrał mocno obsadzony Memoriał Edwarda Jancarza, a w Bydgoszczy otarł się o finał turnieju z cyklu Speedway European Championship. Na dokładkę na świat przyszła jego córka. Wisienką na torcie 2021 roku było zainteresowanie klubów PGE Ekstraligi i podpisanie kontraktu z ZOOLESZCZ GKM-em Grudziądz.

 

1. miejsce – Patrick Hansen

Zestawienie wygrywa trzeci zawodnik rodem z Danii i trzeci, który w 2022 roku ukończy 24 lata. Patrick Hansen, podobnie jak Vadim Tarasenko, w dwa lata przebił się z 2. Ligi Żużlowej na salony czarnego sportu i w zbliżających się rozgrywkach PGE Ekstraligi przywdzieje kevlar MOJE BERMUDY STALI Gorzów. Reprezentant Danii, ze względu na swój wiek i zaskakująco dobre wyniki, był najbardziej łakomym kąskiem na pierwszoligowym rynku. Wszak okrzyknięto go odkryciem sezonu i najlepszym jeźdźcem poniżej 24 roku życia.

Sam zawodnik wahał się pomiędzy Gorzowem a Ostrowem, ale wybrał MOJE BERMUDY STAL, kierując się potencjałem tej ekipy. Trudno dziwić się gorzowianom, którym bardzo zależało na sprowadzeniu nad Wartę utalentowanego 23-latka. Podobnie jak w przypadku wymienionych wyżej rodaków, Hansen nie ma zbyt bogatej gablotki z indywidualnymi sukcesami, ponieważ na najwyższy poziom wszedł stosunkowo niedawno. W 2021 zdążył za to dwukrotnie zostać zawodnikiem miesiąca EWINNER 1. LŻ. W Ostrowie ceniono go za drużynowe podejście i… władanie poprawną polszczyzną. Fani MOJE BERMUDY STALI zdążyli już sprawdzić, jak dobrze Hansen radzi sobie z językiem polskim.

Posted by Stal Gorzów on Friday, November 19, 2021

 

Joachim Piwek