Kto najlepszą reprezentacją na świecie? Rozpoczyna się FIM Speedway of Nations!

Fot. Marcin Karczewski

17 września zawarczą motocykle na torze w Daugavpils, gdzie odbędzie się pierwszy półfinał FIM Speedway of Nations – turnieju, który w finale wyłoni najlepszą reprezentację globu w 2021 roku. Na starcie tego dnia zameldują się również Polacy, którzy w tym roku są faworytem do złotego medalu. Do tej pory trzykrotnie sięgali po niego Rosjanie. Jak będzie tym razem?

Kto jest faworytem 1. półfinału FIM Speedway of Nations?  

Do finałowej rozgrywki awansują trzy reprezentacje, wśród których jest trzech zdecydowanych faworytów – Dania, Polska i Szwecja. Każda z reprezentacji ma swoim zestawieniu uczestników tegorocznego cyklu FIM Speedway Grand Prix i świetnych żużlowców pod drugim numerem. Duńczycy postawili na duet Leon Madsen – Mikkel Michelsen, wspierany przez juniora Madsa Hansena. W reprezentacji Szwecji zobaczymy natomiast Fredrika Lindgrena, Pontusa Aspgrena oraz Philippa Hellstroema-Bangsa.

A jak wygląda skład Polaków? Nowy trener naszej kadry, Rafał Dobrucki, desygnował trio Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera i Jakub Miśkowiak. Wątpliwości wywołał brak Macieja Janowskiego, które szybko rozwiał jednak trener Dobrucki, tłumacząc brak kapitana BETARD SPARTY Wrocław nieco słabszą dyspozycją.

Kto jeszcze pojedzie w 1. półfinale FIM Speedway of Nations?

Pozostałe cztery reprezentacje zdecydowanie odstają od faworytów, ale na pewno będą chciały udowodnić, że są w stanie zagrozić najlepszym. Na torze pojawią się więc reprezentanci Stanów Zjednoczonych, Czesi, Słoweńcy oraz Finowie. Dzięki temu kibice zgromadzeni na łotewskim stadionie będą mogli podziwiać m.in. Luke’a Beckera, Vaclava Milika, Matica Ivacica czy dobrze znanego gospodarzom Timo Lahtiego. W reprezentacji Słowenii zabraknie tym razem Mateja Zagara, przez co siła rażenia reprezentacji znacząco spadnie.

Drugi półfinał odbędzie się w sobotę, również na torze w Daugavpils, a trzy najlepsze reprezentacje z każdego dnia zmierzą się w dwudniowym turnieju w Manchesterze, gdzie na sześć najlepszych reprezentacji czeka kadra Wielkiej Brytanii. Finały odbędą się 16 i 17 października.

Kadry:

USA:

1. Broc Nicol
2. Luke Becker
15. Blake Borello

Polska:
3. Bartosz Zmarzlik
4.Dominik Kubera
16. Jakub Miśkowiak

Czechy:
5. Vaclav Milik
6. Josef Franc
17. Petr Chlupac

Dania:
7. Leon Madsen
8. Mikkel Michelsen
18. Mads Hansen

Słowenia:
9. Matic Ivacic
10. Nick Skorja
19. Anze Grmek

Szwecja:
11. Fredrik Lindgren
12. Pontus Aspgren
20. Phillip Hellstroem-Bangs

Finlandia:
13. Timo Lahti
14. Tero Aarnio
21. Timi Salonen

Błażej Kowol