Krystian Plech: największe szanse Cierniaka i Miśkowiaka

Fot. Kamil Woldański

Do 28 września trwa głosowanie w ramach Szczakieli 2022, natomiast w październiku w Warszawie odbędzie się uroczysta Gala PGE Ekstraligi podczas, której zostaną rozdane nagrody. O typy w kategorii Najlepszy Junior zapytaliśmy dyrektora ds. marketingu TORUS Wybrzeża Gdańsk, Krystiana Plecha.

W tym roku do Szczakieli 2022 w kategorii Najlepszy Junior zostało nominowanych przez Kapitułę pięciu młodzieżowców: Mateusz Cierniak, Wiktor Lampart (obaj Motor Lublin), Bartłomiej Kowalski (BETARD Sparta Wrocław), Jakub Miśkowiak i Mateusz Świdnicki (obaj ZIELONA-ENERGIA.COM Włókniarz Częstochowa0. Dyrektor ds. marketingu TORUS Wybrzeża Gdańsk, Krystian Plech w rozmowie ze speedwayekstrailiga.pl przedstawił swoją opinię na temat kandydatów.

Według eksperta poza licznie zdobywanymi punktami nominowani potrafią skutecznie rywalizować z dużo bardziej doświadczonymi od siebie zawodnikami. – W tym roku kapituła nominowała pięciu juniorów z najwyższą średnią biegopunktową, którzy rzeczywiście wyróżnili się pod tym i nie tylko pod tym względem w PGE Ekstralidze. Kuba Miśkowiak udowodnił, że potrafi z pozytywnym rezultatem rywalizować z seniorami czy Mateusz Cierniak, który w rewanżowym meczu półfinałowym był bardzo ważną postacią MOTORU Lublin i przyczynił się do awansu swojej drużyny do finału. W wielu przypadkach juniorzy przywożą bardzo ważne punkty. Jestem ciekawy, który z zawodników otrzyma statuetkę, bo wszyscy z nich potwierdzają swoją wartość w meczach ligowych  – powiedział w rozmowie ze speedwayekstraliga.pl Krystian Plech.

Syn legendarnego polskiego żużlowca, Zenona Plecha, który na Gali PGE Ekstraligi 2019 odebrał w imieniu ojca Złotego Szczakiela, przyznaje, że zaskoczeniem jest dla niego brak w gronie nominowanych młodzieżowca ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz, Kacpra Pludry.W mojej ocenie ciekawą postacią był Kacper Pludra, ale nie znalazł się w gronie nominowanych w tej kategorii (przypomnijmy, że nominowano go w kategorii Niespodzianka – dop. red.), który pokazał się ze świetnej strony i był ważną postacią ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz. Jednak pewnie średnia jaką zanotował nie pozwoliła znaleźć mu się w tym gronie – przyznał Krystian Plech. – Trochę zaskoczyła mnie obecność Bartka Kowalskiego, bo jego przejście do BETARD SPARTY Wrocław było głośnym transferem. Był solidnym punktem swojej drużyny, ale nie zapadł mi w pamięć spektakularnymi biegami i meczami. Wiele punktów zdobył dla swojego zespołu, ale na pewno oczekiwania wobec tego zawodnika były większe – dodał Plech.

Zdaniem eksperta największe szanse na zdobycie Szczakiela 2022 w kategorii Najlepszy Junior PGE Ekstraligi mają Indywidualny Mistrz Świata Juniorów 2021, Jakub Miśkowiak oraz lider klasyfikacji przejściowej tegorocznego cyklu wyłaniającego najlepszego młodzieżowca na świecie, Mateusz Cierniak.Wydaje mi się, że walka o miano najlepszego juniora tego sezonu powinna się rozstrzygnąć pomiędzy nimi. Tym bardziej, że Mateusz prowadzi w cyklu SGP2 i jedzie naprawdę dobry sezon. Obaj wiodą prym w swoich drużynach. Ja obstawiam, że wygra jeden z tych dwóch zawodników, ale który – to ciężko powiedzieć, bo obaj w tegorocznych rozgrywkach pokazują się ze świetnej strony  –  stwierdził Plech.