Koniec dominacji Rosjan. W Manchesterze poznamy nowych mistrzów Świata (zapowiedź 1. finału FIM SoN)

Fot. Przemysław Gąbka

National Speedway Stadium w Manchesterze będzie areną dwudniowego finału FIM Speedway of Nations w sezonie 2021. Ściganie rozpocznie się w sobotę, 16 października, a podczas turniejów wyłonimy nowych mistrzów świata. Z tronu ustępują Rosjanie.

Od kiedy mistrzowie Świata w jeździe drużynowej są wyłaniani w FIM Speedway of Nations, złote medale zdobywali tylko Rosjanie. Emil Sayfutdinov i Artem Laguta wygrywali kolejno we Wrocławiu, Togliatti oraz Lublinie. Po trzech tytułach z rzędu, nie bronili tytułu w 2021 roku, a rosyjscy zastępcy medalistów IMŚ nie dali rady rywalom i odpadli we wrześniowych półfinałach w Daugavpils.

W Manchesterze poznamy więc nowych mistrzów Świata. Faworytów jest przynajmniej kilku i z pewnością zaliczymy do nich reprezentantów Polski. Rafał Dobrucki postanowił dokonać zmiany i w północno-zachodniej Anglii pojedzie Maciej Janowski. Zawodnik BETARD SPARTY Wrocław wskoczył do składu za Dominika Kuberę i będzie partnerem Bartosza Zmarzlika. Niezmiennie jako zawodnik do lat 21 wystąpi Jakub Miśkowiak. Warto dodać, że oprócz wspomnianych Rosjan, Polska to najbardziej utytułowana reprezentacja w FIM SoN. Biało-czerwoni mają na koncie dwa srebrne medale oraz brązowy krążek z pierwszej edycji we Wrocławiu.

Rywali dla żużlowców znad Wisły nie brakuje. Przed własną publicznością mocni powinni być Robert Lambert oraz Tai Woffinden. Tor w Manchesterze bardzo dobrze zna Max Fricke, który w parze z Jasonem Doyle’em może pokusić się przynajmniej o podium. Na dokładkę mamy jeszcze Duńczyków, czyli Leona Madsena, Mikkela Michelsena oraz rewelacyjnego Madsa Hansena jako zawodnika do lat 21.

Skład uzupełniają Łotysze, Francuzi i Szwedzi. Dwie pierwsze ekipy przebojem wdarły się do światowej czołówki i sam występ w finale będzie dla nich sporym wyróżnieniem. Nie można powiedzieć tego o Szwedach, którzy w Manchesterze nie mogą liczyć na Fredrika Lindgrena, albowiem zakończył on starty w 2021 roku z powodu kłopotów zdrowotnych. Bez lidera Skandynawom będzie bardzo trudno o medal.

Transmisja LIVE z pierwszej odsłony walki w Wielkiej Brytanii na antenie CANAL+ Premium od godz. 16:30.

Lista startowa 1. finału Speedway of Nations w Manchesterze:

Wielka Brytania:
1. Tai Woffinden
2. Robert Lambert
15. Tom Brennan

Łotwa:
3. Andzejs Lebedevs
4. Olegs Mihailovs
16. Francis Gust

Polska:
5. Bartosz Zmarzlik
6. Maciej Janowski
17. Jakub Miśkowiak

Australia:
7. Jason Doyle
8. Max Fricke
18. Keynan Rew

Szwecja:
9. Pontus Aspgren
10. Jacob Thorssell
19. Philip Hellstroem-Baengs

Francja:
11. David Bellego
12. Dimitri Berge
20. Steven Goret

Dania:
13. Leon Madsen
14. Mikkel Michelsen
21. Mads Hansen

 

Joachim Piwek