Kluczowy moment sezonu MARWIS.PL FALUBAZU (podsumowanie 11. rundy)

Fot. Marcin Karczewski

Do końca rundy zasadniczej PGE Ekstraligi zostały trzy kolejki, a sytuacja MARWIS.PL FALUBAZU Zielona Góra nie wygląda najlepiej. Zielonogórzanie zajmują na chwilę obecną 7. miejsce w tabeli i ciągle nad mini wisi widmo spadku. O obecnej sytuacji klubu w statystycznym podsumowaniu 11. rund najlepszej żużlowej ligi świata.

Skład MARWIS.PL FALUBAZU Zielona Góra w tym sezonie mocno uległ zmianie. Nie zmieniła się za to mocna forma Patryka Dudka. Zawodnik ten jest najskuteczniejszym zawodnikiem w klubie ze średnią punktów na poziomie 2,082 punktu na bieg i będąc na 10. miejscu w klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi. Można było na niego liczyć, zwłaszcza w meczach wyjazdowych, w których wykręcił średnią 2,156. Z drugiej strony stawki stoi młody, siedemnastoletni Fabian Ragus, ze średnią 0,595. Zajmuje on przedostatnie, 51. miejsce w rankingu żużlowców. Jest to jego debiutancki sezon w PGE Ekstralidze. Junior zielonogórzan wystartował we wszystkich jedenastu meczach i tylko trzy razy nie dołożył żadnych punktów do wyniku zespołu.

Zbudowana na nowo formacja młodzieżowa nie była najsilniejsza i najwięcej punktów dla drużyny zdobywali polscy seniorzy. Przywieźli oni razem 52% wszystkich punktów – jest to najwyższy wynik w lidze. Obcokrajowcy zdobyli razem 40% dorobku drużyny.

MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra wygrał do tej pory dwa spotkania, jedno zremisował, a resztę przegrał. Nie można za to odmówić zawodnikom tego klubu braku woli walki. Zdobyli oni aż sześć razy tytuł Rajdera Meczu – w tym trzy razy, gdy drużyna przegrywała. Tak było przykładowo podczas spotkania domowego z ELTROX WŁÓKNIARZEM Częstochowa, gdzie Piotr Protasiewicz zabłysnął formą, ale mimo tego zielonogórzanie przegrali 44:46. Jako jedyny dwukrotnie tytuł Rajdera Meczu zdobył Patryk Dudek. Tytułem tym pochwalić się mogą jeszcze Mateusz Tonder, dla którego jest to debiutancki sezon jako senior oraz Max Fricke i Matej Zagar.

Patryk Dudek i Max Fricke w każdym meczu byli wyznaczani do biegów nominowanych. Często stratowali też Matej Zagar (8 razy) i Piotr Protasiewicz (7 razy). Najwięcej razy w ostatnich gonitwach wystąpił Dudek (łącznie 9 razy na 11 spotkań) i tylko dwukrotnie zabrakło go w biegu piętnastym. Zastąpiła go wtedy para Protasiewicz i Tonder, ale z słabym rezultatem. Najczęściej za to wystawiana była para Dudek – Fricke (7 razy) i Dudek – Zagar (4 razy).

Za najważniejszy moment sezonu można uznać dwa spotkania. Pierwszym takowym był mecz wyjazdowy z ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz, gdzie padł wynik 45:45. MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra rywalizuje z tą drużyną bezpośrednio o utrzymanie się w PGE Ekstralidze lub spadek. Zabrakło wtedy głownie punktów Maxa Fricke, dla którego był to drugi najsłabszy mecz sezonu (zdobył wtedy tylko 5 punktów). Wygrana tego spotkania zdecydowanie ułatwiłaby zielonogórzanom sytuację. Drugim ważnym momentem było kolejno spotkanie, tym razem na własnym torze z ELTROX WŁÓKNIARZEM Częstochową. Początkowo goście wygrywali, ale żużlowcy zielonogórskiego klubu szybko się mocno napędzili. Można było oglądać naprawdę dobry żużel. Wydawać się mogło, że gospodarze wyrwą zwycięstwo w 15. biegu, lecz tak się nie stało. Teraz przed MARWIS.PL FALUBAZEM kluczowy moment sezonu do końca rundy zasadniczej pozostały 3 mecze, z czego jeden wyjazdowy (z FOGO UNIĄ). Pozostałe dwa to wyjazdy do Gorzowa oraz Wrocławia.

Konrad Fligier