Klasyk w półfinale PGE Ekstraligi. Mistrz Polski kontra lider po rundzie zasadniczej

Fot. Marcin Kubiak

W PGE Ekstralidze nadszedł czas na najważniejsze starcia. Już w najbliższy weekend zainaugurowana zostanie faza play-off, w której cztery najlepsze drużyny rozstrzygną między sobą tytuł Drużynowego Mistrza Polski. Mistrzowskiego tytułu bronić będzie FOGO UNIA Leszno, która zmierzy się w półfinale ze świetnie dysponowaną BETARD SPARTĄ Wrocław.

Faworytem półfinałowego dwumeczu niewątpliwie są podopieczni Dariusza Śledzia, którzy w cuglach zwyciężyli rundę zasadniczą, inkasując na swoim koncie 12 zwycięstw. BETARD SPARTA jedynie dwukrotnie musiała uznać wyższość rywali – w Grudziądzu i Lublinie. Warto jednak nadmienić, że kadra wrocławian na te mecze była naznaczona brakiem Taia Woffindena, który w starciu z ZOOLESZCZ DPV LOGITIC GKM-em Grudziądz doznał kontuzji. O sile lidera tabeli po rundzie zasadniczej świadczą także zdobyte punkty bonusowe. W tym rozdaniu wrocławski monolit uległ tylko MOTOROWI Lublin (89:91).

Leszczyński klub w tym sezonie boryka się z wieloma problemami, co ma odzwierciedlenie w wynikach drużyny na przestrzeni całej rundy zasadniczej. FOGO UNIA Leszno do samego końca musiała walczyć o przepustkę do fazy play-off, ostatecznie pozbawiając szans ekipę z Częstochowy. Na 4. miejsce aktualnych mistrzów Polski złożyło się dziewięć zwycięstw i pięć porażek, w tym dwie najbardziej dotkliwe na własnym obiekcie z MOJE BERMUDY STALĄ Gorzów i półfinałowym rywalem – BETARD SPARTĄ Wrocław. Podopieczni Piotra Barona zgromadzili na swoim koncie cztery punkty bonusowe. Co ciekawe, leszczynianie nie byli w stanie zdobyć punktu bonusowego z drużynami, które wystąpią w najważniejszej części sezonu.

Wrocławską BETARD SPARTĘ do kolejnych zwycięstw prowadzi kapitan Maciej Janowski. Indywidualny Wicemistrz Polski plasuje się na drugim miejscu klasyfikacji, legitymując się średnią 2,620. Do dorobku drużyny ze stolicy Dolnego Śląska, Janowski dorzucił 170 punktów.

Niekwestionowanym liderem w tali Piotra Barona jest Jason Doyle. Australijczyk legitymuje się średnią 2,236 co plasuje go na piątym miejscu w klasyfikacji najskuteczniejszych żużlowców PGE Ekstraligi. Doyle w tym sezonie zgromadził także najwięcej punktów dla FOGO UNII Leszno – 148.

Porównując liderów obu drużyn zdecydowanie lepiej prezentuje się Maciej Janowski. Kapitan BETARD SPARTY poza wyższą średnią może pochwalić się także lepszym bilansem w pojedynkach ogólnych z Doylem (17:9).

Mecze pomiędzy FOGO UNIĄ a BETARD SPARTĄ to od lat szlagiery w krajowym czempionacie. Obie drużyny dzielą miedzy sobą medale od 2017 roku. W sezonie 2020 drużyny z Leszna i Wrocławia zmierzyły się dwukrotnie w rundzie zasadniczej PGE Ekstraligi. Na leszczyńskim „Smoczyku” gospodarze nie dali cienia szans rywalom i pewnie zwyciężyli w stosunku 53:37. Wielu emocji dostarczył kibicom mecz rewanżowy na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie po znakomitych zawodach BETARD SPARTA wygrała 46:44.

W aktualnie trwającym sezonie PGE Ekstraligi, drużyna z Wrocławia nie pozostawiła złudzeń obrońcom mistrzowskiego tytułu, zwyciężając dwukrotnie – 47:43 we Wrocławiu, 49:41 w Lesznie. Biorąc pod uwagę sezony 2020 i 2021, w pojedynkach między drużynami BETARD SPARTY i FOGO UNII notujemy bilans 3:1 dla podopiecznych Dariusza Śledzia.

Transmisja z meczu FOGO UNIA Leszno – BETARD SPARTA Wrocław 5 września LIVE na antenie nSport+. Początek meczu zaplanowany jest na godz. 19:15.

 

Błażej Kordiak