Kasprzak, Zagar i Bjerre najlepsi w eliminacjach do FIM SGP 2019

Na torach w Slangerup, Żarnowicy i Lonigo odbyły się rundy kwalifikacyjne do cyklu FIM Speedway Grand Prix 2019. Z każdego turnieju do GP Challenge awans zapewniła sobie tylko trójka zawodników, co jeszcze bardziej podnosiło rangę zawodów.

W duńskim Slangerup przed zawodami nad torem przeszła ulewa i organizatorzy w związku pracami torowymi aż dwukrotnie przekładali start zawodów. Pierwszy bieg rozpoczął się dopiero o godzinie 19.30 w sobotę, czyli pięć godzin od pierwotnie planowanego startu. Początek zawodów należał niespodziewanie do Timo Lahtiego, który po dwóch biegach był niepokonany razem z Jackiem Holderem. Niestety, słabsza końcówka zawodów w wykonaniu fińskiego zawodnika pozbawiła go ostatecznie awansu do finału. Niepocieszeni po zawodach mogą być również Robert Lambert i Brady Kurtz. Brytyjczyk zanotował jedną wpadkę, przywożąc zero. Z kolei reprezentant Australii rozpoczął zawody od dwóch trzecich miejsc i były to straty nie do odrobienia. Na trudnym torze najlepiej radził sobie reprezentant Polski Krzysztof Kasprzak zdobywca 13 punktów. Pozostałe dwa miejsca premiowane awansem uzyskali Jack Holder (12 punktów) i przedstawiciel gospodarzy Niels Kristian Iversen (11).

Wyniki el. GP 2019 Slangerup – czołowa ósemka:
1. Krzysztof Kasprzak – Polska – 13
2. Jack Holder – Australia – 12
3. Niels Kristian Iversen – Dania – 11
—————————————
4. Robert Lambert – Wielka Brytania – 10
5. Brady Kurtz – Australia – 10
6. Timo Lahti – Finlandia – 10
7. Jacob Thorrsell – Szwecja – 8
8. Mikkel Michelsen – Dania – 8

W słowackiej Żarnowicy zawody zakończyły się wygraną Słoweńca Mateja Zagara, który w biegu dodatkowym pokonał Szweda Antonio Lindbaecka rewanżując się za porażkę z fazy zasadniczej. Oboje zgromadzili po 14 punktów. Podium uzupełnił Janusz Kołodziej, który wywalczył 13 punktów. Reprezentant Polski imponował skuteczną jazdą. W 10 biegu przez trzy okrążenia nękał atakami Antonio Lindbaecka by na ostatnim okrążeniu osiągnąć sukces i zapewniając sobie wygraną. Jak się później okazało było to bardzo ważne zwycięstwo w kontekście awansu do dalszych rozgrywek. Drugi z Polaków Jarosław Hampel zdobył 12 punktów i wystarczyło to jedynie do zajęcia czwartego miejsca. Porażka z Michaelem Jepsenem Jensenem w 8 biegu spowodowała niestety, że teraz Jarosław Hampel musi liczyć na dziką kartę od organizatorów na start w GP Challenge. Dodajmy, że zwycięstwo Jepsena Jensena było jedynym wygranym biegiem w zawodach.

Wyniki el. GP 2019 Żarnowica – czołowa ósemka
1. Matej Zagar – Słowenia – 14+3
2. Antonio Lindbaeck – Szwecja – 14+2
3. Janusz Kołodziej – Polska – 13
————————————–
4. Jarosław Hampel – Polska – 12
5. Eduard Krcmar – Czechy – 10
6. Michael Jepsen Jensen – Dania – 10
7. Gleb Chugunov – Rosja – 8
8. Andzej Lebedevs – Łotwa – 7

Na ziemi włoskiej w Lonigo ze zwycięstwa cieszył się reprezentant Danii Kenneth Bjerre, który zgromadził 13 punktów. Kolejne miejsca wywalczyli drugi David Bellego i trzeci Kevin Woelbert zdobywcy po 12 punktów. W biegu dodatkowym o dwa miejsca w Grand Prix Challenge pokonali Chrisa Harrisa, który zajął miejsce tuż za podium. Rundy kwalifikacyjnej nie przebrnął jedyny Polak w stawce zawodników Bartosz Smektała zajmując ósme miejsce z dziewięcioma punktami na koncie. Poza podium znaleźli się ponadto Vaclav Milik i Andreas Jonsson, którzy zwycięstwa biegowe przeplatali słabymi występami.

Wyniki el. GP 2019 Lonigo – czołowa ósemka:
1. Kenneth Bjerre – Dania – 13
2. David Bellego – Francja – 12+3
3. Kevin Woelbert – Niemcy – 12+2
—————————————-
4. Chris Harris – Wielka Brytania – 12+1
5. Vaclav Milik – Czechy – 10
6. Andreas Jonsson – Szwecja – 10
7. Linus Sundstroem – Szwecja – 10
8. Bartosz Smektała – Polska – 9

Yeaa super happy. Winner of semi final. Challenge sgp final later in the season. ?

A post shared by Kenneth Bjerre (@kenneth_bjerre) on

Czwarty turniej eliminacyjny odbędzie się w poniedziałek (21.05) w Abensbergu. Wystąpią tam pozostali dwaj reprezentanci Polski, Piotr Pawlicki i Krzysztof Buczkowski. Grand Prix Challenge zaplanowano na 28 lipca w bawarskim Landshut. Na zawody finałowe zostaną przydzielone cztery „dzikie karty”. Trzy przydzieli Międzynarodowa Federacja Motocyklowa, a jedną organizator zawodów.

Marcin Glapiak
Fot. Marcin Karczewski