Karol Ząbik: Trzeba podnieść głowę do góry

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Sezon 2019 nie był udany dla GET WELL Toruń. Drużyna z Grodu Kopernika po 44 latach opuszcza PGE Ekstraligę i w sezonie 2020 będzie startować w Nice 1. Lidze Żużlowej. Podczas Gali PGE Ekstraligi 2019 w Warszawie trener drużyny z Torunia, Karol Ząbik, krótko podsumował miniony rok i opowiedział o planach na kolejny sezon.

Przed sezonem 2019 nikt nie spodziewał się, że to zespół z Torunia pożegna się z najlepszą żużlową ligą świata. Niestety, już pierwsza kolejka PGE Ekstraligi zapowiadała ciężki rok dla GET WELL. Drużyna prowadzona wtedy przez Jacka Frątczaka została pokonana podczas meczu wyjazdowego w Zielonej Górze 53:37. Potem było tylko gorzej. Po kilku porażkach z rzędu starano się polepszyć sytuację torunian. Wprowadzono zmiany w sztabie szkoleniowym.

Na początku czerwca Jacek Frątczak przestał pełnić funkcję menadżera GET WELL. Zmiany nie przyniosły efektu. Zespół z Torunia w czternastu rundach przegrał dwanaście razy i odniósł tylko dwa zwycięstwa. Dwa wygrane spotkania rozgrywane były na Motoarenie. W pierwszym z nich pokonana została TRULY.WORK Stal Gorzów (49:40). Drugi wygrany przez żółto-niebiesko-białych mecz rozegrany został 25 sierpnia i był to ostatni pojedynek GET WELL Toruń w minionym sezonie. Gościem na MotoArenie był zespół STELMET Falubazu. Drużyna z Zielonej Góry przegrała wtedy 46:44. Torunianie zakończyli sezon na ostatniej pozycji w tabeli kończąc 44-letnią historię startów w najwyższej lidze rozgrywek.

30 września właściciel klubu, Przemysław Termiński, ogłosił na konferencji prasowej, że drużyna w sezonie 2020 powróci do historycznej nazwy – Apator Toruń. Poinformował również o powrocie do składu toruńskiego wychowanka, Adriana Miedzińskiego.

7 października, podczas Gali PGE Ekstraligi o minionym sezonie oraz planach na nadchodzący wypowiedział się trener Karol Ząbik. – Trzeba podnieść głowę do góry i skoncentrować się na następnym sezonie. Spotkać się, wykonać plan działania i trzymać się tego planu. Pan Przemysław Termiński podczas ostatniej konferencji prasowej przedstawił plany na rok 2020 i możemy patrzeć ambitnie. Trzeba skupić się na pracy, dograć sprawy sprzętowe i poukładać wszelkie aspekty tak, aby wszystko przyniosło wynik z dużą determinacją i spokojem, aby nie wykonywać pochopnych ruchów – powiedział nasz rozmówca.

Czy drużynie z Grodu Kopernika uda się szybko wrócić do PGE Ekstraligi? O tym przekonamy się w nadchodzącym sezonie.

Julia Lewandowska