Jonas Jeppesen: zawodnik U24 w barwach ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa

Fot. ELTROX Włókniarz Częstochowa
Fot. ELTROX Włókniarz Częstochowa

Pracowity i z pewnością  perspektywiczny. Jonas Jeppesen w sezonie 2021 zadebiutuje na torach PGE Ekstraligi. Duńczyk zadbał o kompleksowe przygotowanie – zarówno fizyczne, mentalne, jak również sprzętowe. Stawia sobie ambitne cele. Ma świadomość roli debiutanta, chce się rozwijać oraz stanowić solidne wsparcie dla swojej drużyny.

Jonas Jeppesen urodził się 3 stycznia 1998 roku. Na polskich torach żużlowych zadebiutował w 2019 roku. Związał się wówczas z drugoligową Polonią Piła. W całym sezonie zanotował średnią biegową na poziomie 1,875 zdobywając średnio 7,0 punktów podczas meczu. Łącznie w siedmiu meczach odjechał trzydzieści dwa biegi.

Jesienią 2019 roku podpisał roczny kontrakt z FALUBAZEM Zielona Góra. Wydawało się wówczas, że Duńczyk będzie miał okazję zadebiutować w najlepszej żużlowej lidze świata. Ostatecznie jednak działacze zielonogórskiego klubu nie znaleźli dla niego miejsca w podstawowym składzie. Jeppesen został wypożyczony do Arged Malesa Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Na zapleczu PGE Ekstraligi, Jonas miał okazję sprawdzić się w sześciu meczach, podczas których odjechał osiemnaście biegów. Finalnie w sezonie 2020 uzyskał średnią biegową na poziomie 1,944 zdobywając tym samym średnio 6,80 punktu na mecz.

W pamięci wszystkich kibiców, niewątpliwie pozostanie jego wyśmienity wstęp w meczu Arged Malesa Ostrovii przeciwko EWINNER APATOROWI Toruń. Gospodarze wygrali wówczas ten mecz z dominującymi torunianami 46:44. Sam wynik wzbudził z pewnością spory podziw kibiców. Jednak bezwzględnie rewelacją tego spotkania, była postawa Jeppesena. Pełnił on w tym meczu rolę zawodnika rezerwowego. Szansę startu otrzymał po raz pierwszy  dopiero w dziesiątym biegu. Mecz odbywał przy padającym deszczu i bardzo trudnych warunkach torowych. Duńczyk okazał się jednak w tym dniu bezbłędny. W pięciu startach zdobył pełny komplet 15 punktów. Za swoim plecami na mecie zostawiał między innymi braci Holderów i Adriana Miedzińskiego. To był bez wątpienia jego najlepszy występ w polskiej lidze, który z pewnością zwrócił uwagę działaczy klubów PGE Ekstraligi.

W sezonie 2021 Jeppesen zdobył zaufanie prezesa Michała Świącika oraz trenera Piotra Świderskiego, którzy postanowili zainwestować w jego potencjał i obsadzić na pozycji zawodnika U24. Duńczyk podpisał kontrakt z częstochowską drużyną. Tym razem będzie to dla niego prawdziwy debiut w rozgrywkach PGE Ekstraligi.

Wśród największych osiągnięć sportowych Jeppesena, możemy wymienić m.in.:

  • Trzy brązowe medale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów (2016, 2017, 2019)
  • Dwa srebrne medale Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów (2016, 2019)
  • Cztery medale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Danii Juniorów, w tym dwa złote (2016, 2019) , srebrny (2018) i brązowy (2017)

 

Piotr Wieszczyk