Jedziemy po złoto – zapowiedź finału FIM Speedway of Nations w Togliatti

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

W rosyjskim Togliatti odbędzie się dwudniowy finał FIM Speedway of Nations. Polskę reprezentować będą Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik i Maksym Drabik. Tytułu, wywalczonego przed rokiem, bronią Rosjanie. Transmisja z turnieju w CANAL+ (sobota) i Canal+ Sport (niedziela).

Dwudniowe zawody, 42 wyścigi rundy zasadniczej, a potem baraż i finał, który zadecyduje, kto zdobędzie złoto FIM Speedway Of Nations. Pierwsza edycja SoN odbyła się rok temu we Wrocławiu i zastąpiła Drużynowy Puchar Świata na żużlu. W historii DPŚ na czele jest Dania, która wywalczyła 15 złotych medali, a biało-czerwoni są w klasyfikacji medalowej na drugim miejscu, mając w dorobku 13 złotych medali, 8 srebrnych i 10 brązowych. W pierwszej edycji SoN ze złota cieszyła się Rosja, srebro wywalczyła Wielka Brytania, a Polska w składzie Janowski, Dudek i Drabik, zajęła trzecie miejsce.

W tym roku trener Marek Cieślak postawił na duet Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski, a na pozycji juniora jest Maksym Drabik. Do Rosji polecieli też Patryk Dudek i Bartosz Smektała, by w razie jakiegoś zdarzenia losowego zastąpić kolegów z podstawowego składu. Faworytem turnieju wydają się być Rosjanie. Sayfutdinov i Laguta przed własną publicznością, będą chcieli obronić tytuł wywalczony przed rokiem. Solidnie wygląda też skład Danii i Australii.

O co powalczą biało-czerwoni? To jest sport motorowy, w którym wszystko może się zdarzyć. Jak zawsze przed zawodami celem jest złoto. Należy jednak pamiętać, że stawka jest bardzo wyrównana i zdobycie każdego medalu będzie naszym sukcesem. – Pojedziemy maksymalnie zdeterminowani, by walczyć o jak najlepszy wynik dla Polski – zapowiadał Bartosz Zmarzlik.

Wielka Brytania

 1. Craig Cook (kapitan)
 2. Chris Harris
 3. Robert Lambert

Dania

 1. Leon Madsen
 2. Niels Kristian Iversen (kapitan)
 3. Frederik Jakobsen

Rosja

 1. Emil Sayfutdinov (kapitan)
 2. Artem Laguta
 3. Gleb Chugunov

Polska

 1. Maciej Janowski (kapitan)
 2. Bartosz Zmarzlik
 3. Maksym Drabik

Szwecja

 1. Fredrik Lindgren (kapitan)
 2. Peter Ljung
 3. Filip Hjelmland

Niemcy

 1. Erik Riss
 2. Kai Huckenbeck (kapitan)
 3. Lukas Fienhage

Australia

 1. Jason Doyle (kapitan)
 2. Max Fricke
 3. Jaimon Lidsey

Losowanie numerów startowych:

Sobota, 20 lipca, godz. 17:00 (transmisja: CANAL+ od godz. 16:30)

A – Niemcy
B – Dania
C – Australia
D – Polska
E – Rosja
F – Szwecja
G – Wielka Brytania

Niedziela, 21 lipca, godz. 17:00 (transmisja: Canal+ Sport od godz. 16:30)

A – Niemcy
B – Australia
C – Szwecja
D – Polska
E – Rosja
F – Wielka Brytania
G – Dania

 

Piotr Kaczmarek