Jeden faworyt do awansu i sześć niewiadomych – zapowiedź 2. półfinału FIM SoN

Fot. Marcin Karczewski

Drugi dzień rywalizacji FIM Speedway of Nations w Daugavpils, rozstrzygnie, które reprezentacje dołączą do Polski, Szwecji, Danii i Wielkiej Brytanii w finale, który odbędzie się w Manchesterze. Powalczy o to siedem reprezentacji, z których jedna zdaje się mieć największe szanse na awans, ale pozostałe niemal porównywalny potencjał i szanse.

Poprzedniego dnia w roli faworytów upatrywano reprezentacje Polski, w tym Australii. Jednak o ile w pierwszym półfinale również pozostałe dwa miejsca premiowane awansem były niemal zarezerwowane dla Duńczyków i Szwedów, o tyle drugi półfinał może przynieść zaskakujące rozstrzygnięcia.

Rosyjska Federacja Motocyklowa, po trzykrotnym triumfie w poprzednich edycjach FIM SoN, tym razem nie pojawi się w najmocniejszym składzie. Nie zobaczymy, więc ani Emila Sayfutinova, ani braci Lagutów. Wyrównuje to szanse pozostałych reprezentacji, w tym jadących u siebie Łotyszy, do tego nieprzewidywalni Francuzi, czy też Niemców i Ukraińców. Nieco mniejsze szanse na awans, czy to bezpośredni, czy też po walce w barażu, mają Włosi, ale w sporcie nigdy nie można mówić nigdy.

W pierwszym półfinale, od połowy zawodów, dość nieprzewidywalny stał się tor. Jeśli to samo będzie miało miejsce w sobotnim turnieju, tym bardziej przy tak wyrównanych składach, rozstrzygnięcia są niemal nie do przewidzenia. Trudne warunki odpowiadać powinny Australijczykom – Max Fricke nie raz pokazywał, że im trudniej, tym dla niego lepiej. Jason Doyle natomiast notuje ostatnio fenomenalne występy. Niemcy są przyzwyczajeni do wymagających warunków, ale będą osłabieni brakiem kontuzjowanego Martina Smolinskiego, którego zastąpi Valentin Grobauer. Do tego junior, który ze świetnej strony zaprezentował się podczas 1. rundy Indywidualnych Misrzostw Świata Juniorów – Norick Blodorn.

Francuzi natomiast wystąpią w najsilniejszym składzie – David Bellego i Dimitr Berge a u ich boku znajdzie się nadzieja francuskiego żużla- Steven Goret. Również Łotysze awizowali swoich najlepszych zawodników. Olegs Mihailovs jest zawodnikiem miejscowej drużyny, a razem z nim startować będzie doświadczony w międzynarodowych startach i świetnie spisujący się w eWinner 1. Lidze Żużlowej, Andzejs Lebedevs. Ich skład uzupełnia niezwykle mocny młodzieżowiec, zajmujący piąte miejsce w klasyfikacji ogólnej IMŚJ – Francis Gust.

Nieprzewidywalna, niemal jak co roku, jest Ukraina. Ambitny, ale przeciętnie spisujący się w eWinner 1. Lidze Żużlowej, Aleksandr Loktaev, startować będzie z mniej znanym szerokiej publiczności, Vitaliim Lisakem. Jednak, niektórzy przewidują, że drugiego z seniorów systematycznie zastępować będzie junior Marko Levishyn. Pamiętać jednak trzeba, że Lisak, na torze w Równem w tym roku wywalczył trzecie miejsce w Otwartych Indywidualnych Mistrzostwach Ukrainy.

Reprezentacja Włoch, którą tworzyć będą startujący już wcześniej w FIM SoN Nicolas Covatti i Paco Castagna, jak dotąd niewiele zdziałała w międzynarodowej rywalizacji i raczej ma niewielkie szanse na zmianę tego trendu. Co nie oznacza, że nie mogą wszystkich zaskoczyć i jeśli nawet nie awansować do finału FIM SoN to przynajmniej namieszać w półfinale.

Transmisja LIVE z drugiego dnia zmagań w Daugavpils LIVE na antenie CANAL+ Premium. Początek studia o godz. 17:30.

Składy reprezentacji w 2. półfinale FIM SoN (godz. 18:00):

Włochy:
1. Nicolas Covatti
2. Michele Paco Castagna
3. Michele Menani

Australia:
1. Jason Doyle
2. Max Fricke
3. Keynan Rew

Ukraina:
1. Aleksandr Loktaev
2. Vitalii Lisak
3. Marko Levishyn

Rosyjska Federacja Motorowa:
1. Sergey Logachev
2. Vladimir Borodulin
3. Mark Karion

Łotwa:
1. Andzejs Lebedevs
2. Olegs Mihailovs
3. Francis Gust

Niemcy:
1. Kai Huckenbeck
2. Valentin Grobauer
3. Norick Blodorn

Francja:
1. David Bellego
2. Dimitri Berge
3. Steven Goret

 

Alicja Labrenc