Jan Kvech z „dziką kartą” na Grand Prix Czech w Pradze

W sobotę 28 maja odbędzie się Grand Prix Czech w Pradze. Podobnie jak miało to miejsce w 2021 roku nominacje do tych zawodów otrzymali ci sami trzej zawodnicy.

Cykl Grand Prix 2022 został zainaugurowany 30 kwietnia w chorwackim Gorican. Najbliższy turniej odbędzie się 14 maja na PGE Narodowym w Warszawie, na który IMŚ wracają po 2 latach przerwy. Będzie to 246 runda w erze Grand Prix. Z „dziką kartą” podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland na PGE Narodowym wystąpi Maksym Drabik. Żużlowiec lubelskiego Motoru 14 maja będzie miał okazję ponownie wystartować na PGE Narodowym, gdyż w 2018 roku był już rezerwowym w tych zawodach. Rezerwowymi podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland będą Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Jakub Miśkowiak i Ukrainiec, Witalij Lysak. Dwa tygodnie później rywalizacja przeniesie się do stolicy Czech, Pragi, gdzie na żużlowcy będą ścigać się na Stadionie Marketa.

We wtorek (11 maja) poinformowano, że z „dziką kartą” wystąpi reprezentant gospodarzy, Jan Kvech. Dla utalentowanego zawodnika będzie to trzecia z rzędu możliwość startu w elicie z taką nominacją. W 2021 roku 20-latek wystąpił w dwóch rundach w Pradze. Podczas pierwszej rundy Czech zdobył 4 punkty w 5 startach (1,2,1,0,0) i został sklasyfikowany na 13. miejscu. Dzień później Kvech zgromadził na swoim koncie 3 punkty (0,1,2,0,0), co dało mu 14. miejsce. Do klasyfikacji mistrzostw dopisał w sumie 7 punktów. W 2020 roku Czech podczas dwóch rund GP w Pradze pełnił rolę rezerwowego, ale nie miał okazji do wyjechania na tor.

W Polsce Kvech w barwach STELMET FALUBAZU Zielona Góra ściga się w eWinner 1. Lidze Żużlowej i dotąd radzi sobie przyzwoicie. W czterech pierwszych spotkaniach tego sezonu wykręcił średnią biegową 1,375.

Rezerwę toru stanowić będą – również tak jak w ubiegłym sezonie – Daniel Klima (numer 17) i Petr Chlupac (numer 18). Wówczas jeden i drugi mieli okazję do udziału w jednym biegu. Dla tej trójki zawodników ściganie na doskonale sobie znanym torze na Markecie rozpocznie się już dzień przed GP Czech. W piątek 27 maja zainaugurowana zostanie bowiem rywalizacja o indywidualne mistrzostwo świata do lat 21, czyli w tzw. SGP2. Kvech, Klima i Chlupac dostali się do głównego cyklu po udanej jeździe w turniejach eliminacyjnych.