Jakub Miśkowiak – droga do najlepszego juniora Świata

19.11.2021 13:48

Od 2019 roku Jakub Miśkowiak startuje w PGE Ekstralidze. Kariera obecnego zawodnika ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa nabiera tępa. Z sezonu na sezon jest coraz mocniejszy i można rzec, że indywidualnie osiągnął już praktycznie wszystko. Przyszłoroczny rok będzie jego ostatnim w roli juniora.

Pochodzący z Rawicza Jakub Miśkowiak, swoją karierę w sporcie motorowym rozpoczął od motocrossu, a pierwsze żużlowe kółka zaczął kręcić dopiero w wieku 15 lat. W 2017 roku, czyli niecałe 2 lata później, uzyskał licencję „Ż”  w barwach Wschowskiego Klubu Motocyklowego. W tym samym czasie został wypożyczony do pierwszoligowego Orła Łódź, w którym spędził 2 lata, a w którym również ścigał się jego wujek, Robert Miśkowiak.

W pierwszym swoim sezonie startów, Jakub Miśkowiak wystąpił w 3 meczach, uzyskując średnią biegopunktową na poziomie 1,583. Natomiast już w następnym roku wystąpił we wszystkich 14 meczach swojej pierwszoligowej drużyny, osiągając średnią 1,421. Pomimo tak niewielkiego doświadczenia, Miśkowiak już w 2017 roku osiągnął swoje pierwsze sukcesy w reprezentacji Polski, zdobywając złoty medal Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Natomiast w 2018 brał udział w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, w którym zajął 8. miejsce.

Rok później, Miśkowiak podpisał swój pierwszy kontrakt z klubem PGE Ekstraligi – ELTROX WŁÓKNIARZEM Częstochowa. W debiutanckim sezonie zajął 54. lokatę w klasyfikacji indywidualnej najlepszej ligi świata ze średnią 0,902 na bieg. W tym samym czasie triumfował w finale Brązowego Kasku, a także wziął udział w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzów Polski i ku zaskoczeniu wszystkich pokonał faworytów m.in. Maksyma Drabika, Bartosza Smektałę czy Dominika Kuberę, zwyciężając w biegu dodatkowym. Ponadto w znacznym stopniu przyczynił się do srebrnego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów oraz brązowych krążków w Młodzieżowych Mistrzostwach Par Klubowych i w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Udało mu się również powtórzyć sukces z 2017 roku, zdobywając kolejny złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów.

Sezon 2020 Miśkowiak zakończył zmagania na 26. pozycji z wynikiem 1,609 pkt na bieg. Zawodnik przyczynił się także do wywalczenia srebrnych medali w Drużynowych Mistrzostwach Polski Juniorów oraz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych. Ponadto zajął trzecie miejsce w finałach Brązowego i Srebrnego Kasku, w dodatku zdobył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Wicemistrza Polski, srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów oraz zajął 7. miejsce w Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, a z reprezentacją Polski udało mu się wywalczyć złoto w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

W 2021 roku młodzieżowiec ELTROX WŁÓKNIARZA odniósł niebotyczny progres, zajmując 13. miejsce w klasyfikacji indywidualnej ze średnią na poziomie 1,965 pkt/bieg. Oprócz tego wywalczył złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, srebrne medale w Mistrzostwach Polski Par Klubowych oraz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, a także powtórzył wyczyn z 2019 roku, wygrywając złoty medal w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski.

Na arenie międzynarodowej junior częstochowskiej ekipy również nie próżnował, zdobywając srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata, a także złote medale w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów i w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów. Ponadto Jakub Miśkowiak dokonał tego, co jego wujek Robert, zdobywając jak dotąd najcenniejszy złoty medal – w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów.